Kishte destinacion Gjermaninë, kapet kokaina me vlerë 540 milionë paund e fshehur në kontejner me banane

Feb 23, 2024 | 8:48
SHPËRNDAJE

Një dërgesë kokaine prej 450 milionë paundësh, është kapur në Portin e Southampton, në Britaninë e Madhe.

skynews-southampton-port-cocaine_6465160

Ky është konfiskimi më i madh ndonjëherë i një sasie droge të klasit A ​​në Mbretërinë e Bashkuar, me Agjencinë Kombëtare të Krimit (NCA) dhe oficerët e Forcave Kufitare që gjetën 5.7 tonë në një kontejner që transportonte banane nga Amerika e Jugut më 8 shkurt.

Deri më tani eklipson rekordin e mëparshëm prej 3.7 tonësh të zbuluar në të njëjtin port në vitin 2022 dhe 3.2 tonë të gjetur në bordin e rimorkiatorit MV Hamal në Skoci në vitin 2015.

Transporti i vitit 2015 u vlerësua në një vlerë prej 512 milion £ për shkak të një ndryshimi në çmimet e kokainës që përjetohej në Skoci në atë kohë.

Kjo sekuestrim rekord do të përfaqësojë një goditje të madhe për kartelet ndërkombëtare të krimit të organizuar të përfshirë, duke u mohuar atyre fitime masive,” tha drejtori i NCA, Chris Farrimond.

skynews-nca-cocaine-southampton_6465356

“Ndërsa destinacioni i dërgesës ishte Evropa kontinentale në këtë rast, nuk kam dyshim se një pjesë e konsiderueshme do të kishte përfunduar këtu në MB, duke u shitur nga bandat kriminale të Mbretërisë së Bashkuar”.

Oficerët tani po punojnë për të identifikuar rrjetet kriminale të përfshira në dërgesën në portin Hampshire, i cili përfundimisht ishte i destinuar për në Hamburg në Gjermani.

Tregu i kokainës dominohet nga bandat kriminale të cilat NCA beson se fitojnë rreth 4 miliardë paund në vit vetëm në Mbretërinë e Bashkuar.

“NCA po synon rrjetet ndërkombëtare në rrjedhën e sipërme dhe jashtë saj, duke i prishur dhe çmontuar ato në çdo hap,” shtoi Farrimond.

“Bashkëpunimi ndërkombëtar për zbatimin e ligjit është thelbësor për këtë mision.”

Një zëdhënës i NCA tha se trafiku i kokainës është “i lidhur ngushtë” me dhunën serioze në të gjithë zinxhirin e furnizimit, duke përfshirë krimin e armëve të zjarrit dhe thikave në Mbretërinë e Bashkuar.

skynews-nca-cocaine-southampton_6465349

Tregtia e kokainës ka parë një “rritje eksponenciale” të dhunës shoqëruese në vitet e fundit, shtoi ai.

Ministri për migracionin legal dhe kufirin, Tom Pursglove, tha se qeveria ka një qasje të tolerancës zero për furnizimin e drogave të paligjshme.

“Kjo konfiskim u dërgon një mesazh të qartë kriminelëve se ata do të kapen,” shtoi ai.

“Oficerët tanë të Forcave Kufitare vazhdojnë të punojnë pa pushim për të mbrojtur kufijtë tanë dhe për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e publikut.”

skynews-cocaine-nca-southampton_6465354

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura