Kievi: Ushtria ruse po tenton të pushtojë një sërë qytetesh dhe fshatrash në Ukrainë

Feb 29, 2024 | 18:04
SHPËRNDAJE

Forcat ruse po bëjnë presion të madh për të marrë më shumë qytete dhe fshatra në Ukrainën lindore dhe juglindore, ndërsa Moska përpiqet të nxisë avantazhin e saj aktual në armë dhe trupa, thanë sot zyrtarët në Kiev.

Rusia army

Pavarësisht vrullit të dukshëm sulmues të Rusisë në terren, Ukraina tha se kishte rrëzuar 13 avionë luftarakë rusë këtë muaj, duke përfshirë tre të enjten.

Me luftën tashmë në vitin e saj të tretë, forcat ruse kanë nënshtruar disa pozicione mbrojtëse ukrainase, duke vendosur sasi dërrmuese të artilerisë dhe numrit të trupave në një përpjekje për të goditur linjat mbrojtëse në pikat e synuara.

Megjithëse fitimet e Rusisë kanë qenë të vogla, të ngadalta dhe të kushtueshme, Ukraina nuk ka rezervistë të mjaftueshëm dhe ka një mungesë të madhe predhash artilerie pasi furnizimi me ndihmë ushtarake nga partnerët perëndimorë është zbehur.

Ushtria ruse po përpiqet të pushtojë qytetet dhe fshatrat Tonenke, Orlivka, Semenivka, Berdychi dhe Krasnohorivka në rajonin lindor të Donetskut, sipas shefit të ushtrisë së Ukrainës, gjeneral kolonel Oleksandr Syrskyi.

Këto janë vende ku zyrtarët ushtarakë ukrainas kishin thënë se do të formonin një linjë të re mbrojtjeje pasi trupat ukrainase të tërhiqeshin nga Avdiivka më 17 shkurt.

Në rajonin juglindor të Zaporizhzhia, forcat ruse po përqendrohen në rimarrjen e Verbove dhe Robotyne, qytete që Ukraina i fitoi në kundërofensivën e verës së kaluar në vitin 2023, tha gjeneral Syrskyi.

Gjeneral Kolonel Syrskyi, i cili u emërua nga Volodymyr Zelenskyy për të udhëhequr ushtrinë e vendit më 8 shkurt, akuzoi disa nga komandantët e tij për “llogaritje të gabuar” në vlerësimin e armikut dhe marrjen e kundërmasave.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura