Katër vjet nga shembja e Teatrit Kombëtar/ Regjisori Edmond Budina: Sot është ditë zie! Luftën tonë që kemi nisur do ta çojmë deri në fund

May 17, 2024 | 19:45
SHPËRNDAJE

Sot, në 4-vjetorin e shembjes së Teatrit Kombëtar, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka mbajtur një tubim, në vendin ku u rrënua institucioni kulturor.

budina

Regjisori Edmond Budina u shpreh se sot është ditë zie, ndërsa ngriti pyetjen se ku është sot Teatri që u premtua. Ai tha se edhe kur të ndërtohet, nuk do të kemi Teatër Kombëtar.

Sipas tij, qeveria as që ka kujdes për arsimin e kulturën, prandaj njerëzit ikin nga Shqipëria.

“Me shembjen e Teatrit u dëshmua dhuna e  një qeverie mafioze. Ku është Teatri Kombëtar pas 4 viteve që u shemb? Ku është? Edhe kur të ndërtohet, nuk ka për të qenë Teatër Kombëtar. Sot është ditë zie për shembjen e teatrit. Qeveria nuk ka interes për kulturën. Nuk kemi as Ministri të Kulturës. Luftën tonë që kemi nisur do e çojmë deri në fund. Moralisht kemi fituar sepse kemi treguar qytetari dhe koherencë. Kjo është arsyeja se përse Shqipëria zbrazet, sepse qeveria nuk ka prioritet arsimin e kulturën”, tha ndër të tjera Budina.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura