Interi shumë pranë yllit të dytë, Simone Inzagi: Kemi ndjenja të shkëlqyera, kundër Milanit mund të jetë një ditë e veçantë…

Apr 21, 2024 | 16:26
SHPËRNDAJE

Interi do të kërkojë nesër titullin kampion të Serisë A. Tifozët zikaltër janë në ankth për yllin e dytë në fanellë dhe kjo ëndërr mund të bëhet realitet kundër “rivalëve” të përjetshëm, Milanit. Në prag të kësaj supersfide që pritet të ndezë Italinë, trajneri i Interit, Simone Inzagi ka dalë në konferencën e zakonshme për shtyp.

insagi

 

Cilat janë ndjenjat tuaja?
Derbi është gjithmonë derbi, kështu që ka ndjenja të shkëlqyera. Ditët e fundit kemi punuar shumë dhe mirë, nesër mund të jetë një ditë e veçantë për Interin.

Si ndiheni personalisht në këto orë, që i paraprini një ndeshjeje me shumë kuptime, që mund ta bëjnë atë të hyjë në historinë e futbollit italian?
Duhet të jem i sinqertë, ne folëm për atë që po bëjmë me djemtë. Ne kemi pasur një udhëtim të mrekullueshëm këtë vit, e nesërmja mund të jetë një ditë shumë e rëndësishme për të gjithë ne, por ne nuk po e përjetojmë si ‘fiksim’. Shpresojmë se mund të ndodh dhe po punojmë, ne kemi bërë atë që duhej të bënim që nga 13 korriku. Ne e kemi dominuar kampionatin.

Çfarë do të thotë një derbi që vlen një kampionat? A prisni që të jetë ndryshe për Interin dhe Milanin?
Aksionet janë shumë të mëdha, por ne e dimë mirë që kemi fituar pesë derbet e fundit dhe ata na kanë dhënë gëzim të madh, na kanë lejuar të arrijmë në finalen e Ligës së Kampioneve, por ne e dimë që nesër nuk do të llogarisin asgjë, do të duhet ta vëmë në lojë atë që kemi, kundër një ekipi të dytë në renditje që do të bëjë gjithçka për ta bërë derbin shumë të vështirë për ne.

Çfarë do të ndryshonte mes mbylljes së menjëhershme të kampionatit dhe zgjatjes së kohës?
E thashë më parë. Ne po punojmë shumë dhe mirë, siç kemi bërë gjithmonë në këto tre vjet. Nëse është nesër, aq më mirë, për këtë po punojmë. Por për mua nuk është një obsesion dhe as për djemtë.

Interi luan si rrallë herë në historinë e tij, grupi është koheziv dhe atmosfera është e pabesueshme. Çfarë ju bën më të lumtur për të gjithë këtë?
Fitoret dhe trofetë në futboll kanë shumë rëndësi. Por unë jam i kënaqur me atë që kemi arritur të krijojmë, si sinergji, së bashku me klubin, ekipin, tifozët.

Në këto tre vite derbi ka përfaqësuar shumë. Njerëzisht, nga dy vite më parë, nga kampionati i humbur, fitorja nesër mund të mbyllë një shëmbëlltyrë. Si do ta përmblidhnit në planin personal?

Kanë qenë tre vite intensive, siç u përmend më parë ne kemi fituar dhe kemi humbur, por me stafin tim nuk kemi hequr dorë asnjë centimetër. Ne gjithmonë kemi punuar shumë, e vetmja gjë që mund të bëj është gjithmonë të punoj shumë dhe në çdo rast, së bashku. Për stafin tim, unë pata fatin t’i kaloj këto tre vjet me lojtarë të mëdhenj, kur të arrijmë në vijën e finishit, shpresoj që sa më shpejt të jetë e mundur, do të mendoj për të gjithë lojtarët që kam stërvitur.

Si e keni parë Lautaron?
Epo, ai punoi mirë. Ai është një sulmues, që ushqehet me gola, por siç thashë më parë ai është i fokusuar, ka pasur ndalesa dhe pushime. Pavarësisht golit të fundit më 28 shkurt, ai nuk luajti shumë, por e pashë të përqendruar”.

Keni dyshime në stërvitje për nesër?
Ka disa dyshime, sepse të gjithë djemtë punuan shumë mirë. Do të jemi 24 veta duke përfshirë portierët, do të sjell disa dyshime me vete.

Një notë për sezonin?
Duhet të presim, është një notë e shkëlqyer, por brenda një muaji do të jemi më të qartë për të dhënë notat e duhura.

Kur e kuptove se mund ta fitoje kampionatin?
Kishte shpresë kur filluam këtu, kur punonim në 38-40 gradë në Japoni dhe djemtë punonin në mënyrën e duhur pavarësisht klimës jo më të mirë. Më pas udhëtimi ishte i gjatë, kishim shumë ndeshje të vështira, përplasja direkte me Juventusin ishte e rëndësishme për ne”.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura