“Inteligjenca Artificiale do të arrijë nivelin e të menduarit si njerëzit”- Paralajmërimi i inxhinierit dhe biznesmenit amerikan: Brenda 5 vitesh…

Mar 2, 2024 | 22:47
SHPËRNDAJE

Shefi Ekzekutiv i Nvidia, Jensen Huang ka folur të premten rreth asaj se kur pritet që Inteligjenca e Përgjithshme Artificiale të arrijë nivelin “e të menduarit” si njerëzit, duke thënë se sipas disa përkufizimeve – kjo do të mund të arrihet në vetëm pesë vjet.

huang

Huang, i cili kryeson prodhuesin kryesor në botë të çipave të inteligjencës artificiale të përdorura për të krijuar sisteme si ChatGPT i OpenAI, po i përgjigjej një pyetjeje në një forum ekonomik të mbajtur në Universitetin Stanford.

Por Huang tha se përgjigjja varet kryesisht nga mënyra se si është përcaktuar qëllimi.

Nëse përkufizimi është aftësia për të kaluar testet njerëzore, tha Huang, inteligjenca e përgjithshme artificiale (AGI) do të arrijë së shpejti.

Nvidia është një korporatë shumëkombëshe amerikane dhe kompani teknologjike me seli në Santa Clara, Kaliforni dhe e inkorporuar në Delaware.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura