Inaktiviteti shkakton 10,000 vdekje në vit në Evropë!

Feb 27, 2024 | 21:16
SHPËRNDAJE

Shumë njerëz që jetojnë në Evropë nuk bëjnë stërvitje të mjaftueshme, duke çuar në më shumë se 10,000 vdekje të parakohshme në vit, raportoi Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim. Më shumë se një e treta e banorëve të BE-së nuk e arrijnë nivelin e rekomanduar të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për ushtrime prej 150 minutash ushtrime të moderuara deri të forta në javë.

Inak

“Nëse qytetarët evropianë dëgjojnë këshillat e OBSH-së, jo vetëm që do të parandalohen më shumë se 10,000 vdekje të parakohshme, por edhe jetëgjatësia mesatare në BE mund të rritet me dy muaj”, thotë organizata.
Ushtrimi i rregullt është një nga gjërat më të rëndësishme që një person mund të bëjë për mendjen dhe trupin. Ushtrimi mund të parandalojë diabetin dhe disa lloje kanceri, ndër sëmundje të tjera.

Studimi zbuloi se 3.5 milionë raste të depresionit dhe 3.8 milionë raste të sëmundjeve kardiovaskulare mund të parandalohen deri në vitin 2050 nëse njerëzit ushtrohen për 150 minuta në javë. Ai zbuloi se vetëm 40 për qind e njerëzve ushtrojnë rregullisht, me dallime të mëdha midis vendeve. Ndërsa dy të tretat e të rriturve finlandezë ushtrojnë rregullisht, kjo shifër bie në 20 për qind në vendet e tjera.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura