‘Greqia pranë njohjes së Kosovës’, Athina mohon deklaratën e Kurtit: Qëndrimi grek, i pandryshuar!

Sep 11, 2023 | 12:37
SHPËRNDAJE

Athina zyrtare ka mohuar zërat se mund të jetë afër njohjes së Kosovës si shtet të pavarur, duke hedhur poshtë kështu deklaratën e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti vetëm pak ditë më parë.

Kurti mitsotakis

Greqia është shprehur se në këtë drejtim nuk ka ndryshuar asgjë. I pyetur nga EURACTIV në lidhje me deklaratën e Kurtit, një burim i qeverisë greke komentoi: “Qëndrimi grek ka mbetur i pandryshuar”.

Kujtojmë se vetëm tre ditë më parë, në një intervistë për televizion polak, TVPworld, Kurti tha se ‘Greqia është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës, duke marrë kryesimin në mesin e pesë vendeve anëtare të BE-së që nuk e njohin atë.’

“Ne kemi punuar shumë në aspektin diplomatik që ata t’i bashkohen shumicës së vendeve të BE-së. Greqia është në ballë të këtyre vendeve, e cila është më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës. Këtë e tregon edhe statusi i zyrës sonë në Athinë”, tha Kurti.

Deri më tani, Greqia, Sllovakia, Rumania, Spanja dhe Qipro nuk e njohin pavarësinë e Kosovës. Ndërkohë, sa i takon marrëdhënive mes dy vendeve, aktualisht Greqia ka një Zyrë Ndërlidhëse të akredituar nga UNMIK-u në Prishtinë, ndërsa Athina ka një Zyrë për Çështje Ekonomike dhe Tregtare të Kosovës. Në vitin 2021, ajo u ngrit në Zyrë të Interesit, dhe përderisa nuk mund të mbajë flamurin e Kosovës jashtë, mund të lëshojë viza.

Megjithatë, Athina ka arritur të njohë pasaportat e lëshuara nga Kosova. Në fakt, thashethemet janë qarkulluar prej disa muajsh se Greqia mund të jetë e para që do ta njohë Kosovën. Ndërsa në mars të këtij viti, ministri i Jashtëm i atëhershëm grek, Nikos Dendias, vizitoi Kosovën për të gjashtën herë, duke u takuar me presidenten kosovare Vjosa Osmani.

Në një deklaratë, kreu i shtetit vlerësoi përkushtimin dhe mbështetjen e vazhdueshme të Greqisë për liberalizimin e vizave dhe integrimin euroatlantik në Kosovë. Por edhe pas këtij takimi, ditë më vonë, gjatë një vizite në Serbi, presidentja greke Katerina Sakellaropoulou tha se asgjë nuk do të ndryshojë.

“Gjithmonë ka presion në nivel diplomatik, por kjo nuk ka ndikuar në pozicionin tonë; ne kemi qëndrueshmëri në politikë”, tha Sakellaropoulou pas takimit me presidentin serb Aleksandar Vuçiç. Megjithatë, kur Kosova aplikoi për anëtarësim në Këshillin e Evropës, organi i të drejtave të njeriut me bazë në Strasburg, hapi i parë i procesit të aplikimit mori 33 nga 46 vota pro, me Greqinë abstenuese nga votimi.

Abstenimi i Greqisë shkaktoi reagimin e partisë kryesore opozitare Syriza, e cila akuzoi qeverinë konservatore se nuk e kishte diskutuar “pozicionin e ri” me forcat e tjera politike. Opozita deklaroi gjithashtu se kjo lëvizje dobësoi edhe rolin e ndërmjetësit që Greqia duhet të ketë në rajon. Sllovakia gjithashtu abstenoi dhe të dyja u interpretuan si një zbutje ose ndryshim i mundshëm i qëndrimit nga të dy vendet.

Në rastin e Greqisë, një zyrtar i lartë nga ministria e jashtme serbe tha për EURACTIV janarin e kaluar se vendi mesdhetar ka qenë, në vitet e fundit, një nga mbështetësit “më të lehtë” në mesin e atyre që nuk e njohin kur bëhet fjalë për Kosovën.
Ai shtoi se Kosova ka aplikuar për anëtarësim në Bashkimin Evropian në dhjetor të vitit 2022, edhe pse janë pesë anëtarë që nuk e njohin atë. Pavarësisht kësaj, ai përsëriti perspektivën e vendit në BE.

“Me BE-në kemi nënshkruar Marrëveshjen kontraktuale të Stabilizim Asociimit dhe që nga Samiti i Selanikut në vitin 2003, perspektiva e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE është bërë politikë e Bashkimit Evropian. Ne do të bëhemi sa më shpejt pjesë e BE-së dhe mendojmë se procesi i integrimit në BE i shërben vendit tonë”, tha zyrtari i lartë nga Ministria e Jashtme serbe./ EurActiv

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura