“Gjuha e Ramës ndaj mediave që transmetuan investigimin e RAI3, e papranueshme”- Bardhi: Komisioni i Medias duhet të mblidhet me urgjencë

Apr 24, 2024 | 22:29
SHPËRNDAJE

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi i është drejtuar Komisionit të Medias të mblidhet me urgjencë për të dënuar sjelljet e kryeministrit Edi Rama ndaj medias dhe për të ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme ligjore në mbrojtje të lirisë së shtypit.

bardhi

Bardhi shprehet se reagimi i sotëm i komisionit përgjegjës në Senatin Italian, që e quan telefonatën ndaj Rai 3 si ndërhyrje e papranueshme në lirinë e medias, nxjerr në pah heshtjen skandaloze të Komisionit tonë të Medias, teksa shton se gjuha e kreut të qeverisë ndaj mediave që transmetuan investigimin është e papranueshme.

Postimi i Bardhit:

Edi Rama nuk ka bërë asgjë më shumë sesa bën me median në Shqipëri. Ditën kur u denoncua me dokumente dyshimi për përfshirjen e Olsi Ramës në Laboratorin e Xibrakës, gazetarët profesionistë raportuan për ndërhyrje të drejtëpërdrejta të Edi Ramës ndaj drejtuesve të medias për të fshirë lajmin.

Reagimi i sotëm i komisionit përgjegjës në Senatin Italian, që e quan telefonatën ndaj Rai 3 si ndërhyrje e papranueshme në lirinë e medias, nxjerr në pah heshtjen skandaloze të Komisionit tonë të Medias, që po ligjëron si normale ndërhyrjet alla–Putin të Edi Ramës ndaj medias.

Heshtja është neglizhencë e pafalshme që turpëron Kuvendin e Shqipërisë. Edhe gjuha e Edi Ramës ndaj medias në Shqipëri që transmetuan me korrektësi investigimin e Rai 3 është e papranueshme dhe skandaloze, siç evidenton edhe Safe Journalists.

Komisioni i Medias duhet të mblidhet me urgjencë, për të dënuar sjelljen e papranueshme të Edi Ramës ndaj medias, duke ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme ligjore në mbrojtje të lirisë së medias.

438669821_833489722131192_3419048430154585605_n 438328266_833489715464526_847046146645372319_n 438837867_833489752131189_2764652543503526164_n

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura