Droga e fshehur në kontejnerët me karkaleca nga Panamaja në Portin e Pireut, “koka” e grupit kriminal një shqiptar! Ja rolet e trafikantëve të arrestuar

May 23, 2024 | 13:02
SHPËRNDAJE

Autoritetet greke kanë “goditur” një organizatë kriminale transnacionale që trafikoi një sasi të konsiderueshme të kokainës nga Amerika Latine në Portin e Pireut dhe që kishte destinacion Shqipërinë.

droga

Droga transportohet në rrugë detare e fshehur në kontejnerë dhe më pas do të shpërndahej në vendet evropiane.

Koka e grupit kriminal raportohet se është shqiptari Jasona Mërkuri, i cili kujdesej për gjetjen e sasive të drogës, financimin e blerjes dhe transportin, organizimin e dërgesës së drogës nga Panamaja drejt vendeve evropiane, fshehja në kontejnerë si edhe shpërndarjen.

Ortak i drejtpërdrejtë i tij raportohet se është 36-vjeçari Marsel Stafaj, i cili merrej me gjetjen dhe rekrutimin e bashkëpunëtorëve në Greqi për importin, marrjen e drogës dhe trafikimin e mëtejshëm.

Anëtar i grupit ishin edhe dy grekë, njëri prej të cilëve ishte përgjegjës për komunikimin me anëtarët e tjerë të organizatës kriminale me qendër jashtë Greqisë, duke i përfaqësuar ata për koordinimin e furnizimit dhe financimit të blerjes së sasive të drogës që do të trafikohej. Gjithashtu siguronte mbrojtjen e “udhëheqësit” duke marrë masat e duhura për të shmangur kapjen e tij.

Në të njëjtën kohë, gjithashtu organizata kriminale është e përbërë nga anëtarë të tjerë ende të paidentifikuar me seli jashtë vendit, të ngarkuar me furnizimin, blerjen, vendosjen dhe fshehjen brenda kontejnerëve me drogë nga Panamaja në Greqi.

Kreu i dyshuar i grupit të trafikut të drogës ishte në kërkim nga viti 2017 pasi akuzohej si përgjegjës për rolin e financimit dhe përgjegjës për instalimin dhe përgatitjen për funksionimin e një laboratori për prodhimin e drogës sintetike.

Laboratori që prodhonte “Captagon” ndodhej në Prefekturën e Peramos, ku u sekuestruan 634.246 tableta.

Gjykata e Apelit Penal të Athinës ka caktuar ndaj tij dënimin me 20 vjet burg dhe 100 mijë euro gjobë.

Njëri nga dy grekët, sipas informacioneve nga autoritetet panameze, u arrestua nga autoritetet e Kosta Rikës në vitin 2012, teksa ishte në pritje të një kërkese ekstradimi nga SHBA. Ai akuzohej për përfshirjen e tij në një çështje transferimi armësh nga Evropa, në mbështetje të Organizatës së huaj terroriste FARC, në këmbim të 50 kg kokainë.

Për këtë rast ai ka vuajtur dënimin me burg në SHBA.

Njoftimi i Policisë:

Një organizatë kriminale transnacionale, anëtarët e së cilës vepronin në trafikun e sasive të konsiderueshme të kokainës nga Amerika Latine, është shkatërruar nga policia. Ata transportohenin në rrugë detare dhe fshihnin në kontejnerë për importimin dhe qarkullimin e mëtejshëm të drogës në vendet evropiane, përfshirë edhe Greqinë, për të përfituar shuma të mëdha fitimesh të paligjshme.

Operacioni i ka paraprirë një hetim shumë-mujor ku, nëpërmjet shfrytëzimit, analizës së duhur të informacionit dhe të dhënave dhe metodave të tjera hetimore, është bërë i mundur identifikimi dhe verifikimi i veprimeve të anëtarëve të organizatës.

Në të njëjtën kohë, u shfaq struktura e biznesit dhe infrastruktura profesionale që ata posedonin, e cila siguroi aktivitetin e tyre kriminal të pandërprerë në kohë, konkretisht transportin dhe trafikimin e sasive të mëdha të kokainës, nga e cila përfitonin të ardhura të paligjshme që kalonin 5 000 000 €.

Njëkohësisht u përcaktua roli i secilit prej anëtarëve të organizatës si më poshtë:

 • 48 vjeç, kishte marrë përsipër drejtimin dhe drejtimin e organizatës kriminale dhe konkretisht gjetjen e sasive të trafikuara të drogës, financimin e blerjes dhe transportit, organizimin e dërgesës së drogës nga Amerika Latine, si dhe fshehja e drogës në kontejnerë me drejtim nga vendi dhe lëvizja e mëtejshme e tyre,
 • 36 vjeç, kishte marrë përsipër të gjente dhe rekrutonte anëtarë të tjerë,
 • 64 vjeç, ka komunikuar me anëtarë të tjerë të organizatës që ndodheshin jashtë vendit për të koordinuar furnizimin dhe financimin e sasive që do të trafikoheshin dhe
 • 54-vjeçari, u ngarkua me mbulimin dhe mbrojtjen operative të 48-vjeçarit, duke marrë masat e duhura për të shmangur arrestimin e tij.

Në kontrollet e kryera në banesa dhe automjete janë gjetur e sekuestruar:

 • kokainë me një peshë totale prej 510 gram,
 • kanabis i papërpunuar me peshë 1.5 gram,
 • shumat prej 131.675 euro dhe 30 paund,
 • pistoletë me karikator me 15 fishekë,
 • 37 fishekë 9 mm dhe 3 fishekë 7,65 mm
 • 2 motoçikleta,
 • 17 pajisje celulare,
 • kartë memorie (pajisje USB),
 • 3 pajisje elektronike për vendndodhjen gjeografike (GPS tracker),
 • vulën e mbylljes së enës dhe shumë faqe shënimesh të shkruara me dorë.
NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura