Dërgimi i 14 tankeve Challenger drejt Ukrainës, gjenerali britanik: Do e dobësojnë përkohësisht ushtrinë tonë

Jan 16, 2023 | 22:43
SHPËRNDAJE

Presideti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka falenderuar Britaninë e Madhe për tanket që po dërgohen në Ukrainë, për të luftuar agresionin rus.

tanket-britanike

Falenderimi Zelensky e ka bërë përmes një postimi në Tëitter, ku ka falënderuar kryeministrin dhe sekretarin e mbrojtjes për 14 tanket Challenger, si dhe armët e artilerisë, që Britania po dërgon.

Megjithatë, një gjeneral i lartë, Sir Patrick Sanders, ka paralajmëruar në një mesazh të brendshëm se ushtria britanike do të dobësohet përkohësisht pas lëvizjes.

Ai tha se Ukraina kishte nevojë për armët dhe “do t’i përdorte ato mirë” dhe se masa do të inkurajonte gjithashtu vendet e tjera që të bënin gjeste të ngjashme.

“Dhënia e këtyre mjeteve ushtarake do të na lërë përkohësisht më të dobët si ushtri, nuk mund të mohohet”, pranoi ai.

“Por sigurimi i humbjes së Rusisë në Ukrainë na bën më të sigurt dhe, si një anëtar udhëheqës i NATO-s, aleanca më e fuqishme mbrojtëse në botë, ne mbrohemi nga parimi i mbrojtjes kolektive”, shtoi ai më tej.

Ukraina u ka kërkuar vazhdimisht aleatëve që të dërgojnë një sërë armatimesh për të ndihmuar në luftën kundër Rusisë dhe miliarda paund pajisje tashmë janë dorëzuar ose premtuar.

Në fjalimin e tij të natës të hënën, presidenti Zelenskyy tha se sulmi i së shtunës në një bllok apartamentesh në Dnipro, i cili vrau 40 njerëz, tregoi nevojën për vendime më të shpejta dhe më të koordinuara për furnizimin me armë.

“Ajo që ndodhi në Dnipro, fakti që Rusia po përgatit përpjekje të reja për të avancuar në luftë, fakti që natyra e veprimit ushtarak në front kërkon vendime të reja për furnizimet me armë, vetëm nënvizon se sa e rëndësishme është të koordinohen të gjitha përpjekjet e koalicionit që mbron Ukrainën dhe lirinë. Dhe për të përshpejtuar vendimmarrjen”, tha ai.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura