Dallimi mes sheqerit të bardhë dhe atij kaf, ja cilin duhet të zgjidhni

Mar 29, 2024 | 17:02
SHPËRNDAJE

 

Sot në treg ka shumë lloje sheqeri, por sheqeri kaf dhe sheqeri i bardhë janë ende dy më të njohurit dhe të përdorur shpesh në gatim dhe përgatitje. Pra, cili është ndryshimi midis këtyre dy sheqernave?

brown-sugar-white

Origjina e sheqerit kaf dhe sheqerit të bardhë

Sheqeri është një përbërës i njohur në dietën e njeriut mijëra vjet më parë. Në jetën e sotme njerëzit e përdorin shpesh sheqerin në shumë forma si: sheqer të bardhë, sheqer të grimcuar, sheqer pluhur, sheqer kafe të hapur, sheqer kafe të errët, sheqer të papërpunuar, melasa, mjaltë,… Pavarësisht nga lloji, përbërësi kryesor i sheqernave të thjeshta është saharoza kristalore. Këto dy sheqerna prodhohen në vendet me klimë tropikale, ku rritet kallami i sheqerit ose panxhari i sheqerit përdoren si përbërës kryesorë për të bërë këto dy sheqerna.

Në kallam dhe panxhar sheqeri ka tonelata saharozë që na ndihmojnë të bëjmë lehtësisht sheqer. Njerëzit përdorin kallam sheqeri ose panxhar sheqeri, pastaj bluajnë për të marrë të gjithë lëngun dhe lëngun. Duke kryer procesin e zierjes në një shurup (që është saharoza dhe melasa), melasa hiqet dhe saharoza e mbetur thahet derisa të kristalizohet në sheqerin që përdorim çdo ditë. Falë metodës së mësipërme, mund të marrim sheqer të bardhë dhe sheqer natyral kafe.

Megjithatë, metodat e përdorura për të kthyer sheqerin kaf dhe sheqerin e bardhë janë të ndryshme. Së pari, lëngjet me sheqer nga të dyja këto bimë nxirren, rafinohen dhe nxehen për të formuar një shurup të koncentruar, kafe të njohur si melasa. Më pas, sheqeri i kristalizimit centrifugohet për të prodhuar sheqerin kristalor. Një centrifugë është një makinë rrotulluese jashtëzakonisht e shpejtë që ndan kristalet e sheqerit nga melasa. Sheqeri i bardhë më pas përpunohet më tej për të hequr melasën e tepërt dhe për të prodhuar kristale më të vogla. Më pas kalon përmes një sistemi filtrimi të bërë zakonisht nga qymyr kockash ose kocka kafshësh të grimcuara për të prodhuar sheqer të bardhë.

Sheqeri kaf i rafinuar është thjesht sheqer i bardhë me melasë të shtuar në të. Kjo do të thotë se sheqeri kaf është sheqer i pastër, i parafinuar dhe i nënshtrohet më pak përpunimit se sheqeri i bardhë, duke e lejuar atë të ruajë një pjesë të përmbajtjes së melasës dhe ngjyrën natyrale kafe.

Edhe pse të dyja janë një formë sheqeri, ato kanë veti të ndryshme që do të ndikojnë në strukturën përfundimtare.

Sheqeri luan një rol të rëndësishëm në jetën tonë të përditshme. Shumica e njerëzve e përdorin sheqerin në procesin e gatimit si erëza në pjata dhe në prodhimin e ëmbëlsirave gjithashtu… Sheqeri është bërë i njohur për jetën e njeriut, megjithatë shumë njerëz e abuzojnë me të.

Përdorimi i tepërt i sheqerit çon në shumë sëmundje si diabeti, obeziteti, sëmundjet kardiovaskulare, kanceri, sepse kur rritet sasia e sheqerit në trup, insulina sekretohet më shumë dhe shndërrohet në lëndë djegëse për djegie, prodhon fruktozë dhe është e dëmshme për shëndetin.

Përveç sëmundjeve të mësipërme, sheqeri mund të shkaktojë edhe puçrra fytyre, lëkurë të keqe, prishje të dhëmbëve, … nëse përdoret shumë. Prandaj, ne duhet të marrim parasysh dhe kontrollojmë sasinë e sheqerit të përdorur çdo ditë për të siguruar shëndetin më të mirë.

Dallimi midis sheqerit kaf dhe sheqerit të bardhë

 

Përveç ndryshimit më të dukshëm në ngjyrë, këto dy lloje të sheqerit kafe dhe sheqerit të bardhë kanë gjithashtu shumë përdorime dhe efekte të ndryshme në jetë. Megjithëse ato ndonjëherë mund të përdoren në mënyrë të ndërsjellë, kjo mund të ndikojë në ngjyrën, shijen ose strukturën e produktit përfundimtar me pjatën. Melasa e përmbajtur në sheqerin kaf ruan lagështinë, kështu që kur përdoret rezulton në produkte të pjekura më të buta, por më të dendura. Për shembull, biskotat e bëra me sheqer kafe do të jenë më të lagështa dhe të dendura, ndërsa biskotat e bëra me sheqer të bardhë do të zgjerohen më shumë, duke lejuar më shumë ajër në brumë dhe duke rezultuar në një strukturë më sfungjerike.

Për këtë arsye, sheqeri i bardhë përdoret në disa produkte të pjekura që kërkojnë mjaftueshëm yndyrë, si beze, shkumë, sufle dhe kifle. Në të kundërt, sheqeri kafe përdoret për mallra të dendura të pjekura si sanduiçe me kunguj të njomë dhe biskota të pasura. Përveç kësaj, sheqeri kaf përdoret për të bërë glazurat dhe salcat e pasura, si salca e barbekjusë. Ato vijnë në profile shumë të ndryshme shije dhe ngjyra.

Dallimi kryesor midis sheqerit të bardhë dhe atij kafe është shija dhe ngjyra e tyre, kështu që zëvendësimi i sheqerit të bardhë me sheqer kafe në receta do të ndikojë në ngjyrën e ushqimit dhe do t’i japë atij një ngjyrë karamel ose kafe të çelur.

Dallimi më i dukshëm ushqyes midis sheqerit të bardhë dhe atij kafe është se sheqeri kaf është pak më i lartë në kalcium, hekur dhe kalium. Megjithatë, sasia e këtij minerali në sheqerin kaf është e papërfillshme, ndaj nuk është një burim i mirë vitaminash apo mineralesh për trupin tonë.

Përveç kësaj, sheqeri kaf gjithashtu përmban pak më pak kalori se sheqeri i bardhë, por ndryshimi është shumë i vogël. Një lugë çaji (4 gram) sheqer kaf siguron rreth 15 kalori, ndërsa e njëjta sasi sheqeri i bardhë ka 16.3 kalori. Përveç këtyre dallimeve të vogla, ato janë të ngjashme nga ana ushqyese.

Edhe pse sheqeri kaf përmban më shumë minerale se sheqeri i bardhë, sasia e këtyre mineraleve është aq e vogël sa nuk do të sjellë ndonjë përfitim shëndetësor. Sheqeri mendohet të jetë një faktor kontribues në epideminë e obezitetit dhe një kontribues kryesor në sëmundjet, duke përfshirë diabetin e tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës. Për këtë arsye, secili prej nesh duhet të konsumojë jo më shumë se 5-10% të kalorive ditore nga sheqernat e shtuara për një vakt të shëndetshëm. Megjithatë, kjo duhet të kufizohet më tej për shëndetin më të mirë dhe më të shëndetshëm.

Kështu, procesi i prodhimit të sheqerit kaf dhe sheqerit të bardhë është pothuajse i njëjtë. Sheqeri kaf përpunohet me melasa për të bërë më të mirë ngjyrën dhe lëndët ushqyese në sheqerin kaf natyral se sheqeri i bardhë. Megjithatë, kjo sasi e lëndëve ushqyese nuk është shumë. Dallimi më i dukshëm shfaqet në shijen, lagështinë, dendësinë, … të dy llojeve të sheqerit do të ndihmojë që produktet tona të gatshme të sjellin shije të ndryshme. Prandaj, duhet të dimë se cili lloj sheqeri të zgjedhim gjatë përdorimit do të ndihmojë në sjelljen e rezultateve të dëshiruara.

Pasi të keni një kuptim të qartë të strukturës dhe vlerës ushqyese të secilit lloj sheqeri, mund ta konsideroni dhe ta përdorni atë për t’iu përshtatur nevojave tuaja aktuale.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura