COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë bën bilancin: 13 raste të reja infektimesh dhe asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Apr 15, 2023 | 20:02
SHPËRNDAJE

Ministria e Shëndetësisë ka bërë përditësimin e situatës epidemiologjike të Covid-19 në Shqipëri.

SPITALI COVID 1 - Ambulanca dhe infermiere prane Sherbimit Infektiv ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza, QSUT, i cili eshte kthyer ne karantine, dhe ka marre emrin Spitali COVID 1./r/n/r/nCOVID 1 HOSPITAL - Ambulances near Mother Teresa University Hospital Center, QSUT, which is turned into quarantine and received the name COVID 1. Coronavirus figures have increased significantly day by day.
SPITALI COVID 1 – Ambulanca dhe infermiere prane Sherbimit Infektiv ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza, QSUT, i cili eshte kthyer ne karantine, dhe ka marre emrin Spitali COVID 1. /r/n/r/nCOVID 1 HOSPITAL – Ambulances near Mother Teresa University Hospital Center, QSUT, which is turned into quarantine and received the name COVID 1. Coronavirus figures have increased significantly day by day.

Sipas të dhënave të Ministrisë, kanë rezultuar 13 raste të reja infektimesh dhe asnjë viktimë gjatë 24 orëve të fundit.

NJOFTIMI:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar imunitetin e tyre.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 255 testime, nga të cilët 13 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19:

10 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Kamëz, Fier, Patos.

Janë 172 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 8 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 12 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 330,294 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 15 Prill 2023)

Raste të reja ditore 13

Të shëruar në 24 orë 12

Të shtruar në spitale 8

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 255

Testime totale 2,052,720

Raste pozitive 334,070

Raste të shëruara 330,294

Raste Aktive 172

Humbje jete 3,604

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 148

Vlorë 12

Fier 5

Elbasan. 4

Shkodër. 2

Korçë. 1

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura