COVID-19/ Bilanci i infektimeve dhe viktimave gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri

Jan 25, 2023 | 18:00
SHPËRNDAJE

Ministria e Shëndetësisë ka bërë përditësimin e fundit të situatës epidemiologjike të Covid-19 në vend.

URGJENCA

Sipas burimeve nga ministria, rezultojnë 11 qytetarë të infektuar me Covid gjatë 24 orëve të fundit dhe fatmirësisht asnjë humbje jete.

Njoftimi:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 464 testime, 11 qytetar të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 26 të shëruar në 24 orët e fundit

25 Janar 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 464 testime, nga të cilët kanë rezultat pozitivë me COVID19, 11 qytetarë, në Bashkitë:

4 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Kavajë, Himarë, nga 1 qytetarë në Kurbin, Vlorë, Sarandë.

Janë 142 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 3 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 26 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,458 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 25 Janar 2023)

Raste të reja ditore 11
Të shëruar në 24 orë 26
Të shtruar në spitale 3
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 464

Testime totale 2,028,873
Raste pozitive 333,196
Raste të shëruara 329,458
Raste Aktive 142
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 109
Fier 13
Vlorë 10
Lezhë. 3
Korçë. 2
Gjirokastër. 2
Berat. 1
Shkodër 1
Durrës. 1

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura