Çmenduria nga Arabia Saudite/ Më shumë se Mesi dhe Ronaldo së bashku, sportisti më i paguar në botë bëhet ylli i… golfit

Dec 8, 2023 | 13:16
SHPËRNDAJE

Kristiano Ronaldo dhe Leo Mesi nuk janë më sportistët më të paguar në botë, me yllin e golfit, Jon Rahm Rodriguez që ka marrë këtë kurorë, e cila deri dje mbahej nga portugezi.

MixCollage-08-Dec-2023-12-45-PM-175

Spanjolli ka firmosur një kontratë të çmendur nga Arabia Saudite, duke u bashkuar me LIV Golf (Superliga saudite, e cila nuk njihet ende nga renditja botërore) për shumën e 465 milionë eurove në vit.

Kjo pagë është thuajse tre herë më e madhe se ajo që përfiton Kristiano Ronaldo te Al-Nassr, që sipas “Forbes” është 158 milionë euro, ndërsa e Mesit te Inter Majemi është 151 milionë euro.

Kjo do të thotë që Rahm do të përfitojë më shumë se sa të dy yjet e futbollit së bashku.

Kalimin nga PGA Tour dhe DP World Tour në LIV Golf të Arabisë Saudite e ka konfirmuar vetë spanjolli, i cili pasi fitoi thuajse çdo gjë në Europë u shpreh: “Rëndësi kanë paratë”.

LIV Golf gjithashtu i ka bërë ofertë më parë edhe dy yjeve të tjerë të golfit, Tiger Woods dhe Rory McIlroy, të cilët ndoshta do të ndryshojnë mendje dhe të pranojnë kalimin në Arabinë Saudite.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura