Çfarë nuk duhet të prisni nga të tjerët, në varësi të shenjës tuaj të Horoskopit

May 21, 2024 | 22:28
SHPËRNDAJE

DASHI

Mos prisni që dikush të përmirësohet brenda natës. Padurimi është karakteristik për shenjën tuaj, por edhe Zotit iu deshën gjashtë ditë për të krijuar botën. Nëse shpresoni se një sjellje e dikujt që ju intereson do të zhduket me kalimin e kohës dhe me këshillat tuaja, nuk është e sigurt se do të justifikoheni. Le të jetë mirë të mos bazojmë asnjë nga marrëdhëniet tona në perspektivën për të sjellë tjetrin në ujërat tona. Ju mund ta ndiqni atë, por mbani në mend perspektivën që ai të qëndrojë i njëjtë dhe të ketë ende një marrëdhënie të qëndrueshme.

DEMI

Mos prisni që dikush të qëndrojë i njëjtë siç ishte kur e takuat. Kur e takuat për herë të parë atë person, ju pëlqeu ashtu siç ishte dhe këtu bazoheshin ndjenjat tuaja, romantike, miqësore apo çfarëdo tjetër. Por si Dem e keni të vështirë të pranoni që njerëzit ndryshojnë me kalimin e kohës, përmes rrethanave dhe përvojave të tyre. Të gjithë po bëjnë betejat e tyre të brendshme dhe mos nxitoni të gjykoni dhe veçanërisht të kritikoni ndryshimet e tyre. Çdo gjë që është e gjallë ndryshon dhe po ashtu edhe ju, edhe nëse nuk e kuptoni. Por dashuria e vërtetë dhe kuptimplote është fleksibël dhe e adaptueshme. Ajo ndjek rrjedhën, duke qëndruar pa myk.

BINJAKËT

Mos prisni miratimin e të tjerëve. Shenja juaj është e çmendur pas figurës dhe kushtet aktuale të komunikimit, me rrjetet sociale, i lejojnë të gjithë të bëjnë shfaqjet e tyre në botën virtuale dhe të presin duartrokitje. Por ky është një kurth i madh për këdo, e lëre më për një Binjak, që ka një dëshirë të natyrshme për të bërë përshtypje. Në fakt, ndonjëherë rrezikoni të vlerësoni jetën tuaj bazuar në faktin nëse një përvojë ia vlen të postohet në Insragram apo të jetë subjekt i rrëfimit tuaj. Por, ju harroni se jetoni së pari për veten tuaj dhe pranimi i të tjerëve ka pak rëndësi në fund të fundit.

GAFORRET

Mos prisni që të tjerët të lexojnë mendjen tuaj. Ajo që keni ju Gaforret, aftësinë e mahnitshme për të kuptuar se si ndihen të tjerët, jo të gjithë e kanë. Pra, mos e merrni si të mirëqenë që dikush përreth jush e ka kuptuar atë që dëshironi dhe çfarë po mendoni, por thjesht po e injoron atë. Në masën që nuk jeni shprehur qartë, nuk keni të drejtë të ankoheni se nuk jeni kuptuar. Këtu ndonjëherë duhet ta thuash dhe ta thuash përsëri, dhe këmbëngul të mendosh se je i rrethuar nga… psikikë? Komunikimi i sinqertë dhe i hapur ndërton marrëdhëniet më të forta. Edhe nëse ju duhet të hiqni egon tuaj për ta rikthyer atë.

LUANI

Mos prisni që të tjerët të pajtohen me çdo fjalë që thoni. Edhe miqtë më të mirë nuk bien dakord për gjithçka, ndaj mos u mërzitni kur njerëzit rrëzojnë atë që thoni ose thjesht nuk pajtohen. Si një Luan, ju dëshironi t’i shihni ata të trajtojnë fjalët tuaja, nëse jo si zbulesë hyjnore, atëherë të paktën me admirimin e duhur. Por në fund, bota do të ishte shumë e mërzitshme nëse të gjithë do të ishim dakord. Dallimet e mendimeve janë ato që çojnë në zgjidhjet më të mira. Vetëm për shkak se dikush nuk pajtohet me ju, qoftë edhe në një mënyrë të ashpër apo fyese, nuk do të thotë se ju refuzon ose se nuk jeni të pajtueshëm si miq, partnerë romantikë ose partnerë.

VIRGJËRESHA

Mos prisni që të tjerët të bëjnë gjithmonë gjënë e duhur, bazuar në kriteret tuaja “virgjëriste”. Ok, nuk do të sillesh kurrë kështu. Por morali dhe parimet e njerëzve bazohen në shumë faktorë. Nuk shan p.sh, por e dashura flet si dreqi. A e bën atë një person të keq apo ndikon në marrëdhënien tuaj? Disa gjëra mund t’ju shqetësojnë dhe keni të drejtë t’i shprehni, por secili është përgjegjës për veten e tij dhe ka kriteret e veta të së drejtës dhe të gabuarës. Qëndroni në parimet tuaja dhe lini të tjerët me zgjedhjet dhe pasojat e tyre.

PESHORJA

Mos prisni që të tjerët të nxitojnë t’ju ngrenë sa herë që bini. Njerëzit tuaj patjetër do të jenë pranë jush kur të keni vërtet nevojë për ta. Në fund të fundit, si Peshore, me komoditetin tuaj social, keni krijuar një rrjet të përsosur mbështetës rreth jush. Megjithatë, jo të gjitha prej tyre mund të jenë të disponueshme në çdo kohë. Ndoshta ata kanë problemet e tyre dhe nuk mund të përballojnë peshën e problemeve tuaja në këtë fazë të veçantë. Kjo nuk do të thotë se nuk u intereson. Varet vetëm nga ju që të mbledhni të gjithë shpirtin tuaj luftarak dhe të zgjidhni problemet tuaja personale, ndonjëherë duke luftuar vetë betejat tuaja.

AKREPI

Mos prisni që të tjerët të jenë gjithmonë në gjendje të zgjidhin gjithçka që i shqetëson. Me dinamizmin e tij të lindur, Akrepi ndonjëherë bëhet tepër kërkues dhe i ashpër ndaj dobësive të të tjerëve. Por shpesh jeta u hedh atyre një kthesë me të cilën ata nuk janë në gjendje ta përballojnë. Kini dhembshuri për të tjerët dhe kuptoni se të gjithë po bëjnë më të mirën që munden me situatat me të cilat përballen. Jo të gjithë kanë të njëjtën qëndrueshmëri, gatishmëri, durim. Shihni se si t’i përmirësoni marrëdhëniet tuaja dhe mos u përpiqni të kontrolloni ose gjykoni të tjerët për mënyrën se si ata e menaxhojnë jetën e tyre.

SHIGJETARI

Mos prisni që të tjerët t’ju kuptojnë. Shigjetari është shenja thelbësore e udhëtimit dhe bredhjes, në çdo kuptim të mirëfilltë dhe figurativ. Mendja juaj e hapur dhe përballja e hapur me situatat konvencionale shpesh do t’ju sjellë ballë për ballë me njerëz që kanë (ose nuk kanë) një fjalë në zgjedhjet tuaja. Sado e vetmuar të jetë rruga që zgjidhni, është ajo që ju përshtatet. Jo të gjithë do ta kuptojnë udhëtimin tuaj. Por mendoni se është në rregull. Në fund të fundit, nuk është roli i tyre që të kuptojnë rrugën tuaj. Kjo është vetëm biznesi juaj. Përderisa kupton “ti”.

BRICJAPI

Mos prisni që të tjerët të jenë të përsosur. Nëse ndaloni së qëndruari tek papërsosmëritë, nuk do të ndiheni të zhgënjyer. Perfeksionizmi ynë dhe kërkesat e tepruara ndaj njerëzve dhe situatave (kurth në të cilin bie shpesh shenja juaj) dëmton rëndë shëndetin, pasi shkakton depresion, ankth dhe sëmundje kronike! Lërini njerëzit të bëjnë gabime dhe të mësojnë prej tyre. Jeta do të ishte shumë e mërzitshme nëse nuk do t’i bënim ato… një idiotësi herë pas here. Një botë me rregull të tepruar mund t’ju bëjë të mendoni se do t’ju pëlqente, por nëse do të realizohej, ndoshta do t’i bënte të gjithë të dëshironin të prisnin venat. Edhe Bricjapët.

UJORI

Mos prisni që të tjerët t’ju trajtojnë ashtu siç i trajtoni ju. Idealisht, të gjithë duhet të ndjekin këtë rregull të artë, por bota jonë është larg përsosmërisë që ëndërrojnë Ujorët. Pra, derisa njerëzimi të vijë në vete, do t’ju duhet të pranoni faktin që të tjerët sillen keq, në radhë të parë sepse nuk kanë një marrëdhënie të ekuilibruar me veten. Dikush që nuk është i mirë brenda, nuk mund të jetë i mirë as “jashtë”. Pra, shikoji ata me mëshirë dhe atëherë nuk do të lëndohesh nëse ata nuk të trajtojnë me të njëjtën mirësi, vetëmohim apo humanizëm që i trajton ti.

PESHQIT

Mos prisni që të tjerët t’ju japin dashuri nëse nuk ia jepni vetes së pari. Ndoshta nuk e keni menduar në këtë mënyrë, por të gjitha marrëdhëniet fillojnë dhe mbarojnë me ju. Pra, së pari duhet të kultivoni dashurinë brenda vetes, nëse dëshironi që ajo të emetohet dhe të kthehet tek ju. Koncepti i altruizmit, kaq i fortë te Peshqit, shpesh keqkuptohet dhe sigurisht nuk do të thotë të nënvlerësosh veten. Mos prisni të merrni dashuri ekskluzivisht nga ata që ju rrethojnë, duke injoruar faktin që para së gjithash duhet të kultivoni një qëndrim përkatës ndaj vetes. Vetëm atëherë marrëdhëniet tuaja do të jenë të pasura dhe të sinqerta.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura