Çfarë duhet të konsumoni dhe të shmangni gjatë periodave që të mos keni dhimbje

May 31, 2023 | 13:36
SHPËRNDAJE

Për të reduktuar simptomat e menstruacioneve, është e rëndësishme që gratë të përfshijnë ushqime specifike në dietat e tyre. Disa ushqime mund të kontribuojnë në dhimbjen dhe parehatinë menstruale, ndërsa të tjerat kanë potencialin për të lehtësuar këto simptoma dhe për të luftuar lodhjen.

tttw

 

Ushqimet më të mira për të ngrënë për të lehtësuar luhatjet e humorit gjatë periodave:

Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë ka një efekt inflamator dhe ndihmon me ngërçet e muskujve. Shtoni shafranin e Indisë në ushqimin tuaj.

Burimet e hekurit

Shkaku i zakonshëm i anemisë nga mungesa e hekurit vjen nga gjakderdhja gjatë periodave. Marrja e hekurit ndihmon me simptomat e Sindromës premenstruale (PMS). Burimet e hekurit janë spinaqi, panxhari, fasulet, çokollata e zezë, drithërat dhe arrat.

Bananet

Mund të ndihmojnë me fryrjen dhe ngërçet. Përmban vitaminë B6 dhe kalium.

Gjalpë kikiriku

Përmban vitaminë B6 dhe magnez. Redukton simptomat e PMS si luhatjet e humorit dhe ngërçet. Magnezi gjithashtu rregullon hormonin e serotonit, i cili është i ulët gjatë periodave.

Çaji i kamomilit

Një filxhan çaj përdoret për të trajtuar simptomat e PMS për shkak të efekteve të tij anti-inflamatore, anti-ankth dhe anti-spazmatike.

Marrja e kalciumit dhe vitaminës D ul simptomat e PMS. Burimet e kalciumit dhe vitaminës D së bashku ndihmojnë në forcimin e kockave tona.

Çfarë duhet të shmangim gjatë periudhave?

Sheqeri

Kufizoni konsumin e sheqerit gjatë periodave. Shmangni ushqimet me sheqer si ëmbëlsira, karamele, akullore, etj. Kjo çon në fryrje dhe shkakton dhimbje menstruale.

Ushqimi i përpunuar

Ushqimi i përpunuar nuk ka ndonjë vlerë ushqyese. Do të përballeni me probleme me tretjen, për të reduktuar problemet e tretjes shmangni ushqimet e padëshiruara dhe të përpunuara.

Kripa

Konsumimi i tepërt i kripës mund të rrisë presionin e gjakut. Gjatë menstruacioneve mund të shkaktojë dhimbje të forta dhe dhimbje menstruale.

Kufizoni pijet e gazuara

Pijet e gazuara dhe soda shkaktojnë fryrje të rënda.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura