Atentati ndaj kryeministrit të Sllovakisë, liderët botërorë të tronditur: Lajm i tmerrshëm

May 15, 2024 | 16:40
SHPËRNDAJE

 

Liderët botërore janë shprehur të tronditur për atentatin me armë zjarri ku mbeti i plagosur kryeministrit sllovak Robert Fico

fico

Ai është dërguar në spital dhe mendohet se është jashtë rrezikut për jetën, por gjendja shëndetësore mbetet serioze.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dënon atë që ajo e quan një “sulm të poshtër” ndaj Ficos.

Kryeministri britanik Rishi Sunak gjithashtu ka reaguar ndaj lajmit të fundit, duke thënë se është “i tronditur”.

Ai shkroi në X: “Të tronditur kur dëgjova këtë lajm të tmerrshëm. Të gjitha mendimet tona janë me kryeministrin Fico dhe familjen e tij.”

Kryeministri rumun Marcel Ciolacu thotë se është “thellësisht i tronditur” nga lajmi i të shtënave dhe thotë se autorët duhet të mbajnë përgjegjësi.

Kryeministri çek Petr Fiala thotë se të shtënat janë “tronditëse” dhe i uron Ficos shërim të shpejtë.

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orabn thotë se është “thellësisht i tronditur nga sulmi i urryer kundër mikut tim, kryeministrit Robert Fico”.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura