Arti në zi/ Ndahet nga jeta në moshën 72-vjeçare poeti i njohur Skënder Rusi

May 31, 2024 | 15:12
SHPËRNDAJE

Ndahet nga jeta në moshën 72 vjeçare liriku Skënder Rusi.

Skender Rusi

Poeti lirik Skënder Rusi nuk rreshti kurrë së shkruari vargje për dashurinë dhe qytetin e tij Korçën. Skendër Rusi është vlerësuar si një ndër lirikët më të mirë dhe bashkëkohore për krijimtarinë e tij.

Ai u lind më 1952 në Korçë dhe ka mbaruar studimet e larta për gjuhë-letërsi. Në vitin 1984 është diplomuar për dramaturgji dhe në vitin 1998 për drejtues biblioteke në Kajro.

Krijimtaria poetike është pasuria më e madhe që poeti lë pas.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura