Anticikloni Afrikan sjell me vete temperatura të larta! Ja si parashikohet të jetë kjo javë sipas sinoptikanëve!

Sep 18, 2023 | 15:41
SHPËRNDAJE

Moti për javën në vijim pritet të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike relativisht të qëndrueshme.

moti-me-diell-vranesira

Kjo situatë vjen si pasojë e ndikimit që ende vijon të Anticiklonit Afrikan i cili sjellë me vehte jo vetëm masa ajrore të thata por edhe të nxehta me temperatura të cilat në vlerat e mesditës vijojnë të jenë relativisht të larta për periudhën që ndodhemi.

Sipas Shërbimit Meterologjik Ushtarak, moti për të gjitha ditët e javës parashikohet i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit por edhe alternime vranësirash kalimtare kryesisht në mesditë dhe pasdite.

Në relievet malore në lindje vranësirat do të jenë hera-herës deri të dendura shoqëruar me reshje shiu tepër afatshkurtra dhe intensitet të ulët.

Era do të fryjë kryesisht e lehtë me shpejtësi mesatare 1-5 m/s dhe drejtim kryesisht nga kuadrati i veriut. Ditën e Enjte dhe atë të Premte era bëhet relativisht intensive dhe shpejtësi 3-10 m/s dhe drejtim nga kuadrati i jugut.

Parashikimi i motit

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura