Aksion në Malësinë e Madhe, policia kontrolle në banesa. Raportohet për disa të arrestuar

Apr 25, 2024 | 13:11
SHPËRNDAJE

Policia e shtetit, po zhvillon një aksion në zonën e Malësisë së Madhe, ku po kryen kontrolle në disa banesa.

4eb51987-6a3b-44b8-8c53-c29ef6dec88a-2-1068x599
Serat me kanabis në Berat

Burime bëjnë me dije se janë vënë në pranga edhe disa persona.

Gjithashtu, mësohet së aksioni i sotëm ka të bëjë me vijimin e hetimeve në lidhje me operacionin e dy viteve më parë në Berat, ku gjetën disa sera kanabisi, ku dyshohet se pronarët janë me origjinë nga Malësia e Madhe.

OPERACIONI NË BERAT

Më 11 nëntor, Policia njoftoi se kishte sekuestruar një sasi prej 870 kilogramë lëndë narkotike kanabis sativa. Lënda narkotike kultivohej dhe përpunohej në rreth dy hektarë sera me dhjetëra, kryesisht gra të moshave të ndryshme.

Operacioni i koduar “Stuhia”, çoi në pranga 11 persona, të cilët dyshohen si organizator të kultivimin, përpunimit dhe tregtimit të lëndës narkotike, ndërkohë që u shoqëruan rreth 100 persona.

Në pranga përfunduan Hamdi Dyli, Endriol Xheka, Blerim Xheka, Samoel Lushaj, Jurgen Ujkaj, Mirvaldo Disha, Sidrit Bisha, Bashkim Mema, Edison Mema, Drita Mema dhe Izmire Mema.

Roli më i rëndësishëm në organizimin e kultivimit të kanabisit në shkallë të gjerë ishte i një familjeje nga fshati Nikël i Krujës, zonë nga e cila ishin punësuar edhe një pjesë e madhe e grave dhe e njohur gjithashtu për kultivimin e kanabisit ndër vite.

Bëhet fjalë për një çift bashkëshortësh, vajzën dhe dhëndrin e tyre. Kjo familje dyshohet të jetë organizatorja dhe mbikëqyrësja e të gjithë aktivitetit kriminal të prodhimit dhe tregtimit të lëndës narkotike.

Gjithashtu, ata akuzohen se kanë lidhje me “kokat” e aktivitetit kriminal që dyshohet se janë dy shtetas po ashtu nga Nikla, tashmë të identifikuar, por emrat e tyre nuk bëhen ende publikë për shkak të hetimit, deri në arrestimin e tyre.

Midis 11 të arrestuarve janë edhe nënë e bijë, Drita dhe Izmira Mema krahas bashkëshortëve të tyre. Ato kontraktonin gratë nga zonat e Fushë-Krujës, duke iu thënë se do të vilnin ullinj dhe më pas duke përdorur edhe kërcënime i përfshinin në procesin e përpunimit të bimëve.

Policia sekuestroi edhe tri armë zjarri dhe sende të tjera që shërbenin për përpunimin dhe ambalazhimin e lëndës narkotike. Gjatë marrjes në pyetje në policinë e Beratit, gratë punëtore deklaruan se kishin shkuar për të vjelë ullinj kundrejt pagesave prej 50 mijë lekësh të vjetra në ditë.

“Më thanë është sezon ullinjsh. Hajde dhe do të paguajmë. I lashë në shtëpi fëmijët dhe burrin dhe pazari për të vjelë ullinj ishte shumë i mirë”. Kështu e nis rrëfimin njëra nga 95 gratë e gjetura në fermën e kanabisit në fshatin Rërëz, Berat.

Gruaja e moshës 48 vjeç, e cila jeton në një fshat të Tiranës, u lidh me “pronarët” e ullinjve të Beratit përmes fqinjëve të saj, që u ishte bërë e njëjta ofertë.

Dy prej tyre që ju gjetën sasi parash në trup me shumë përmbi 3 milionë lekë të vjetra, u prangosën, ndryshe nga punëtoret e hashashit që do të hetohen vetëm për mos kallëzim krimi.

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura