Portugalia bën histori/ Si u komentua dështimi i “gjelave”

Panorama Sport | Gazeta me e madhe sportive ne vend

Postuar: Korrik 11, 2016 | 0:00

Portugalia bën histori/ Si u komentua dështimi i “gjelave”

Portugalia fitoi për herë të parë në historinë e saj Kampionatin Europian të futbollit, duke mundur Francën në finale me një gol të Eder të shënuar në pjesën e dytë të kohës shtesë.

607136815_MR_5907_D4932667C2C6435C1E416EBCC8A9FA6F_3545Trofeu u ngrit ka Kristiano Ronaldo, por si e komentuan mediat ndërkombëtare suksesin e luzitanëve.

Mediat franceze pasqyrojnë në titujt e tyre zhgënjimin e Francës në minutat e fundit të lojës, ndërsa mediat e tjera i bëjnë jehonë suksesit të Portugalisë me fitimin e titullit të parë.

Titujt e disa prej mediave ndërkombëtare:

L’ Equipe –Për të qarë

Le Parisen – Portugalia fiton trofeun e saj të parë

Le Figaro – Portugalia prish ëndrrën e bluve

France Football – Një zhgënjim i tmerrshëm

O’Jogo – Portugalia është Kampione e Europës

Marca – në Emër të Kristianos. Një gol i Eder në minutën e 109 bën kampione Portugalinë pavarësisht dëtmimti të yllit të saj.

La Gazzetta Dello Sport – Portugali, Europiani është I yti! Eder ndëshkon Francën. CR7m, nga drama në triumf.

AS- Marcanazo në Saint Denis.

Sportmediaset – Portugalia ëhstë Kampione e europës. Super Eder bën të qajë Francën

Daily Mail – Portugali trondit organizatorët e Francës për të fituar Euro 2016 falë golit të dështimit të Suonsit, Eder… dhe ia fdolën pa Ronaldon

The Guardian – Eder shënon për të fituar Euro 2016 për Portugalinë

Bild – Portugalia çon Kupën. Titull Europian pas dramës së ROnaldos

Kicker – vendos Eder, Portugalia ëhstëkampione eEuropës

 

www.minuta90.com