Sportisti kosovar shkruan historinë e kombit në xhudo, fiton medaljen e artë

Panorama Sport | Gazeta me e shitur sportive ne vend

Postuar: Shkurt 10, 2018 | 19:57

Sportisti kosovar shkruan historinë e kombit në xhudo, fiton medaljen e artë

Akil Gjakova e ka fituar medaljen e artë në grand slamin e Parisit të shtunën pasdite, duke shënuar kështu suksesin më të madh të Kosovës në xhudon e meshkujve.

Akili e mundi xhudistin nga Gjeorgjia, Lasha Shavdatuashvili, për ta rrëmbyer medaljen e artë në kategorinë deri në 73 kilogramë, raporton Express.

 

 

screenshot-5_1518286003-8858321

Në gjysmëfinale xhudisti kosovar e mposhti atë nga Mongolia, Tsend Ochir.

Xhudisti kosovar ka fituar dy medalje në këtë fillim vit, pas të argjendtës që e rrëmbeu në turneun grand prix në Tunizi muajin e kaluar.

Ndërkohë, Distria Krasniqi e ka fituar medaljen e bronztë në kategorinë deri 52 kilogramë. Me kaq, Kosova i siguron dy medalje nga turne më i rëndësishëm grand slam në xhudo në botë.

Fatkeqësisht, Nora Gjakova humbi në rundin e dytë dhe u eliminua nga ky grand slam duke mbetur pa medalje. /Express/


www.minuta90.com