Përjashtoi rusët nga aktiviteti. Nadal, Xhokoviç dhe Murrej kritikojnë ashpër Uimbëlldonin: Nuk është faji i tyre

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 3, 2022 | 13:21


Përjashtoi rusët nga aktiviteti. Nadal, Xhokoviç dhe Murrej kritikojnë ashpër Uimbëlldonin: Nuk është faji i tyre

Rafael Nadal, Novak Xhokoviç dhe Andi Murrej kanë kritikuar vendimin e marrë nga organizatorët e turneut të Uimbëlldonit për të ndaluar lojtarët rusë dhe bjellorusë për të marrë pjesë në këtë event.

djokovic-nadal-murray-win

Të tre tenistët ndanë të njëjtin mendim gjatë konferencave për shtyp në prag të “Madrid Open”. Siç dihet, organizatorët e Uimbëlldonit vendosën veton duke ndaluar të gjithë sportistët nga Rusia dhe Bjellorusia dhe shpjeguar se nuk dëshirojnë të promovojnë propagandën e regjimit rus në turneun e tyre.

Megjithatë, Nadal, Murrej dhe Xhokoviç, të cilët kanë fituar 10 tituj të Uimbëlldonit, janë bashkuar me “ATP” dhe “WTA” duke kundërshtuar ndalimin e tyre.

“Unë mendoj se është shumë e padrejtë për shokët e mi rusë, kolegët e mi. Nuk është faji i tyre çfarë po ndodh në këtë moment me luftën”, tha Nadal në konferencën e së dielës, teksa të njëjtën linjë me spanjollin mbajtën edhe Xhokoviç dhe Murrej. Nole e kishte kritikuar edhe më parë këtë vendim, duke e konsideruar si “çmenduri”.

PANORAMASPORT.AL