Kilometrat e përshkruara në fushë, ja cili është ekipi më “dembel” i Premier Ligës

Postuar: Prill 5, 2024 | 16:12

Trajneri i Çelsit, Mauricio Poçetino, ka kritikuar skuadrën e tij se nuk ka vrapuar mjaftueshëm pas barazimit të së shtunës me Bërnlejn me 10 lojtarë. Rezultati 2-2 në “Stamford Bridge” ishte zhgënjimi më i fundit në një sezon që ka parë që tifozët e Çelsit të kthehen kundër trajnerit dhe pronësinë e klubit.

celsi

Blutë e Londrës aktualisht renditen në fund të listës të ekspertëve të statistikave të “Opta”-s kur bëhet fjalë për distancën totale të përshkuar nga ekipet në Premier Ligës këtë sezon. Megjithatë, totali prej 3.042 km i Çelsit është mashtrues, sepse ata kanë luajtur të paktën një ndeshje më pak se 19 ekipet e tjera. Një reflektim më i saktë vjen nga kilometrat mesatare të përshkuara për ndeshje.

Në këtë renditje, megjithatë, Çelsi është në vend të katërt nga fundi me 108.6 km të përshkuara për ndeshje. Ajo që drës, Mançester Junajtid renditen në vendin e 12-të me 111.2 km. Bërnlej është skuadra më energjike e Premier Ligës, duke kryesuar të dyja renditjet, pavarësisht rezultateve të tyre të dobëta këtë sezon. “Clarets”, të cilët i rrëmbyen një pikë Çelsit të shtunën, pavarësisht se luajtën 50 minuta me 10 lojtarë, kanë kaluar është më e habitshme, është se Aston Vila që lufton për një biletë në Ligën e Kampioneve, është në fund të kësaj renditjeje, me vetëm 107.1 km të përshkuara mesatarisht për 90 minuta.

Notingem Foresti është i dyti nga fundi me 108.4 km dhe Kristal Palasi i treti me 108.5 km. Kundërshtarët e mbrëmshëm të bluve të Lon3,610.1 km në total ose 116.5 km për ndeshje. Arsenali, një pretendent për titull (113.8 km) është i katërti, ndërsa rivalët e Mançester Sitit (113.7 km) e shohin veten të pestët. Megjithëse reputacionin e tyre si lojtarë që bëjnë kundërpresing, Liverpuli (111.7 km) renditet vetëm në vendin e nëntë në këtë klasifikim.