Nga Musta te Demollari, në Rumani kujtojnë futbollistët e huaj që mbahen mend. Ja 2 më të spikaturit

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Mars 24, 2020 | 0:07

Bota FB Kombetarja Lajmi i fundit LAJMI KRYESOR Legjionaret

Nga Musta te Demollari, në Rumani kujtojnë futbollistët e huaj që mbahen mend. Ja 2 më të spikaturit

 Sajti rumun ”telekomsport” i ka kushtur një shkrim lojtarëve të parë të huaj që mbërritën në futbollin rumun në fillim të viteve ’90, ku shumica vinin nga Shqipëria.

agalliu

Sipas këtij shkrimi, Roland Agalliu dhe Sulejman Demollari, janë të vetmit futbollistë të huaj të kësaj periudhe që akoma mbahen mend në Rumani për kontributin e dhënë. Ja shkrimi i sajtit rumun:

“A i mbani mend të huajt e parë në futbollin rumun? Nga Agalliu, Romualdo, Andela. Sa prej tyre kanë bërë përshtypje Futbolli Rumani tani ka të huaj shumë të mirë nga e gjithë bota. Në vitet 1990, të huajt që vinin në Rumani vinin kryesisht nga Shqipëria. Sot, Liga 1 ka 144 lojtarë të huaj nga e gjithë bota.

Francezi Gnohere është renditur në 2 milion euro, ndërsa kroati Damjan Djokoviç vlerësohet në treg me vlerën 2.2 milionë euro. Rivaldinjo brazilian, djali i Rivaldos së madh, është një nga shënuesit më të mirë në kampionat dhe vlen 1 milionë euro në treg.

I huaji më i mirë është Billel Omrani, sulmues nga Algjeria, me vlerë tregu 3.6 milionë euro. Mbrojtësi serb, Bogdan Planiç vlerësohet me 2.3 milion ndërsa portierët Piliaçeli (Itali) dhe Arlauskis (Lituani) së bashku kushtojnë mbi 3 milion euro. Por në Ligën 1 nuk ishte gjithmonë ashtu.

Në vitet ‘90, në futbollin rumun të huajt erdhën pothuajse ekskluzivisht nga Shqipëria Roland Agalliu tani është 58 vjeç dhe jeton në Austri, në Graz. Në vitin 1990 ai erdhi në Kraiova nga Partizani i Tiranës, ku kishte dalë dy herë kampion i vendit.

Kampion u bë gjithashtu në Rumani me Universitaea, klub tjetër, pranë të cilit fitoi Kupën e Rumanisë. 52 nga të huajt shënuan në ndeshjet e tyre debutuese.

Demollari

I pari që e bëri këtë ishte Sulejman Demollari. Një shqiptar tjetër që ende konsiderohet ndër futbollistët më të mirë të huaj që ka luajtur ndonjëherë në Rumani. Demollari erdhi te Dinamo në vitin 1991 dhe shënoi jo më pak se 36 gola në 4 vjet, megjithëse ishte një mesfushor sulmues.

Ai erdhi nga KS Dinamo Tiranë, dhe në Rumani kujtohet te “qentë e kuq” (epitet për Dinamon e Bukureshtit) si një futbollist me kalibër të lartë. Sidoqoftë, ne po flasim për dy raste të lumtura. Ilir Bozhiqi dhe Agim Canaj janë gjithashtu shqiptarë dhe mbërritën në Rumani në 1991-shin në Brasov. Ata nuk bën përshtypje, siç bëri Blendi Nallbani, ish-lojtar në Rumani te Viktoria në 1991-shin.

perlat-musta

Perlat Musta nënshkroi me Dinamon në 1992. Ai gjithashtu erdhi nga Shqipëria. Portieri me 31 ndeshje me kombëtaren shqiptare nuk ka ran në sy aq lehtë sa Agalliu dhe Demollari. Mbrojtësi shqiptar, Dashnor Dume, mbërriti në Galati në 1993 dhe nënshkroi me Otelul. As ai nuk ishte një emër që mbetet në historinë e Ligës 1. Në të njëjtin vit, UTA solli Kamerunian Mindourna Romualdo Andela.

Futbolli ishte në kërkim të tregut afrikan ku në fillim u zgjodhën Eduard Abajeteje dhe Ovusu Benson. Ata as nuk bënë përshtypje. Bernard Ëhite firmosi me Rapid në vitin 1994, dhe dhe ukrainasi Oleksandr Lavrentsov gjithashtu erdhi në Sportul. Të gjithë këta emra janë pjesë e listës së lojtarëve të huaj që arritën në futbollin rumun në vitet ’90. Vetëm Agalliu dhe Demollari kanë vërtet kujtime të dashura për rumunët”.

shkrimi rumun

Ilir Cara – PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com