Ndizen sfidat në NBA / Tre barazime në dy konferenca, vetëm Golden Stejt me një hap në finale

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 10, 2022 | 9:09


Ndizen sfidat në NBA / Tre barazime në dy konferenca, vetëm Golden Stejt me një hap në finale

NBA vazhdon sfidat gjysmëfinale të fazës “play off” në të dyja konferencat. Në Lindje, Filadelfia ka vendosur baraspeshën në seri, teksa ka fituar përballjen e katërt kundër Majemit me rezultatin 116-108.

golden stejt

“Sixers” nuk falën në fushën e tyre, në një takim ku shkëlqeu James Harden, autor i 31 pikëve. I gjithë formacioni startues e Filadelfias realizoi dopioshifër pikësh. Në radhët e Majemi nuk mjaftoi paraqitja e shkëlqyer e Jimmy Butler, autor i 40 pikëve në këtë përballje.

Në Konferencën e Perëndimit, Dallas gjithashtu ka arritur ta barazojë në 2-2 serinë e takimeve gjysmëfinale kundër Feniks, duke fituar sfidën e katërt në shtëpi në shifrat 111-101. Takimi ishte me shumë rivalitet në pjesën më të madhe të kohës.

Diferencën në parket për të zotët e shtëpisë e bënë të zakonshmit Luka Donèiæ me 26 pikë e 11 kërcime si dhe Smith, autor i 24 pikëve. Për “Suns” shkëlqeu Kevin Booker me 35 pikë, por performanca e tij nuk shërbeu për t’i dhënë suksesin skuadrës.

Ndërkohë që në sfidat e mbrëmshme, Boston Selltiks barazoi serinë e fitoreve me Miluoki Baks, duke e mundur me shifrat 108-116.

Ndërsa në sfidën tjetër të mbrëmjes, Golden Stejt Uorriors mundi Memfis Gllizlis duke e çuar serinë e fitoreve në 3-1 dhe tashmë Kërri me shokë mbetet vetëm një hap larg finales së Konferencës së Perëndimit.

PANORAMASPORT.AL