“Ky Milan do të jetë mina me sahat në Champions”, legjenda Maldini: Ju garantoj se…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 2, 2022 | 23:56

“Ky Milan do të jetë mina me sahat në Champions”, legjenda Maldini: Ju garantoj se…

Milani hodhi një hap të rëndësishëm në Champions, ku pas triumfit 4-0 në shtëpi ndaj Salcburgut, arriti të siguronte një “biletë” për në fazën e 1/8-ave të Champions-it. I lumtur për këtë sukses është shprehur edhe legjenda Paolo Maldini, i cili në një invervistë të dhënë pas fitores ndaj kampionëve të Austrisë u shpreh:

maldini

“Duhet të jemi ambiciozë, jemi të lumtur. Nga sonte fillojmë të flasim për diçka serioze. Ne filluam 4 vjet më parë, ky është viti në të cilin duhet të shtrëngohemi. Duam të jemi protagonistë në Itali dhe më pas të kthehemi të kemi dimensionin evropian që i ka takuar gjithmonë Milanit. Nuk është e lehtë sepse ne jemi ende larg nga pikëpamja ekonomike. Mendoj se Milani do të jetë një  mine me sahat mes vazove të fazës së 1/8-ave.

Jemi të lumtur. Ky ekip është i ri por po bëhet i pjekur. Ndoshta dy vite më parë do të kishim gëzuar më shumë dhe mendoj se kjo është një gjë shumë e mirë. Jemi të gjithë të lumtur, por jemi duke u bërë më i pjekur.

Me Piolin rinovuam këtë javë sepse besuam se ishte e drejtë ta bënim para ndeshjes së sotme. Nuk bëhej fjalë për trajnerin, si dhe rinovimin. Nuk u ndikuam nga ndeshja në Torino nuk ndikoi te ne! As sonte, sepse edhe sikur të shkonte keq do ta kishim rinovuar trajnerin deri në vitin 2025.

Unë jam i uritur dhe më pëlqen të shoh të njëjtën gjë në ekip dhe në klub gjithashtu. Duhet të jemi atje lart. Titulli i fituar është demonstrimi që të gjithë kanë dhënë gjithashtu atë 0.5% më shumë se Interi. Do të të ndodhë gjithashtu në Ligën e Kampionëve. Kur të na mungojë kjo, do ta kemi më të vështirë.

Jam i lodhur pak, por i lumtur. Pastaj të mos luash është më e ndërlikuar sepse ndjek nga tribuna gjithçka. Raundi i dytë është një fillim. Nuk duhet të harrojmë kurrë se çfarë përfaqësonte ky klub në futboll. Nuk mund të jemi të kënaqur me atë që kemi bërë”, u shpreh Maldini.

PANORAMASPORT.AL