UEFA-s nuk i del “inati” me Skënderbeun: Të vendosur për të luftuar trukimet e ndeshjeve, mirëpresim vendimin e…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Gusht 15, 2020 | 0:10


UEFA-s nuk i del “inati” me Skënderbeun: Të vendosur për të luftuar trukimet e ndeshjeve, mirëpresim vendimin e…

Ditën e sotme, nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare, UEFA ka përshëndetur vendimin e Gjykatës Federale të Zvicrës, që ka hedhur poshtë, rekursin e klubit korçar, duke lënë në fuqi dënimin e rëndë me 10 vite mospjesmarrje në kompeticionet europiane.

uefa

REAGIMI I UEFA-s:

UEFA mirëpret lajmin se Gjykata Federale Zvicerane (SFT) ka dhënë një vendim të rëndësishëm i cili mbështet plotësisht luftën e UEFA-s kundër ndeshjeve të fiksuara.

Në vendimin e tij të detajuar dhe të plotë, SFT hodhi poshtë të gjitha argumentet e ngritura nga klubi KS Skënderbeu në ankesën e tij kundër vendimit të CAS  të 12 korrikut 2019 dhe konfirmoi pezullimin 10 vjeçar të klubit nga të gjitha garat Europiane, për përfshirjen e tij në aktivitete që synojnë fiksimin e rezultatit të ndeshjeve.

Në veçanti, SFT vendosi në tre aspekte të rëndësishme të procedurës disiplinore të UEFA-s për rregullimin e ndeshjeve, duke konfirmuar se:

  • Procedura disiplinore me dy hapa e UEFA-së (së pari administrative dhe më pas disiplinore) është plotësisht e justifikuar dhe në përputhje me ligjin
  • Sistemi BFDS i përdorur nga UEFA për të zbuluar aktivitetet e rregullimit të ndeshjes është i besueshëm
  • Rregulloret e UEFA-s për të ndëshkuar klubet për fiksime rezultatesh nuk kërkojnë që organet e tij disiplinore të identifikojnë individin (ët) që kanë kryer një veprim të fiksimit të rezultatit në mënyrë që të ndëshkojnë vetë ekipin

UEFA e mirëpret shumë këtë vendim, i cili konfirmon përshtatshmërinë dhe efikasitetin e kornizës së vendosur nga UEFA për të luftuar fatkeqësinë e ndeshjeve të fiksuara.

uefa

PANORAMASPORT.AL
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com