Zhgënjimi dhe objektivat e Juves, Alegri: Matematika na mban në lojë për Europën, ja çfarë presim nga sfida me Milanin

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 27, 2023 | 19:06

Zhgënjimi dhe objektivat e Juves, Alegri: Matematika na mban në lojë për Europën, ja çfarë presim nga sfida me Milanin

Sfida e nesërme ndaj Milanit është si treni i fundit për në Champions për Juventusin. Trajneri i bardhezinjve, Masimiliano Alegri ka dalë në konferencë për shtyp përpara kësaj sfide të rëndësishme në javën e 37-të të Serie A. 

alegri

Mund të na tregoni si shkoi kjo javë?
“Ishte një javë e vështirë, jo e mirë për të parë rezultatet. Zhgënjimi ndaj Sevijës, hidhërimi, zemërimi dhe më pas disfata e Empolit. Tani duhet të ngrihemi sepse kanë mbetur edhe dy ndeshje dhe nesër është Juventus-Milan. Stadiumi do të jetë plot, do të duhet të jetë një mbrëmje e mirë edhe sepse duhet të konsolidojmë renditjen, ai në fushë që thotë 69 pikë, ai që na jep ende pak shpresë për të hyrë në Europë. Më pas do të përgatisim ndeshjen në Udineze e cila do të mbyllë një sezon të vështirë me shumë ulje dhe ngritje nga të cilat duhet të kemi thesar. Nesër është ndeshja e fundit e këtij sezoni në shtëpi. Nesër është gjithmonë Juventus-Milan dhe synojnë të hyjnë në Champions, matematikisht nuk jemi pa asgjë. Ndeshja ndaj Empolit sigurisht e komplikoi procesin”.

A ka konflikte për zgjedhjen e drejtorit sportiv?
“Me kompaninë jemi në linjë për gjithçka. Unë jam trajner, nuk e kam pasur kurrë fuqinë dhe as nuk dua ta kem. Shoqëria bën zgjedhjet dhe këto janë gjëra për të cilat nuk kam folur kurrë dhe mbi të gjitha nuk kam vënë veton.

Çfarë shkoi keq në këtë sezon të vështirë?
“Përgjigjja në këtë pyetje në një minutë është shumë e vështirë. Mendoj se kemi punuar shumë seriozisht dhe duhet ta bëjmë edhe 10 ditë të tjera. Ne duhet të marrim maksimumin nga dy ndeshjet e ardhshme si në ADN-në e Juventusit. Bëmë një gabim te Empoli, humbëm një ndeshje që nuk duhej ta humbnim dhe të gjithë e dimë dhe nuk është përgjegjësi e askujt. Ai na mbajti një derë më të madhe për të hyrë në Evropë. Erdhëm nga zhgënjimi i Sevillas, renditja dhe 10 pikët e zbritura… Nuk kishim gjakftohtësinë dhe kthjelltësinë për të kuptuar se duke fituar te Empoli po siguronim një vend në Champions League në fushë dhe mund të largoheshim. dera e hapur. Le të shohim nesër, do të jetë një lojë e mirë kundër Milanit. Duhet ta lëmë derën hapur për të tentuar të hyjmë në Europë”.

 A ka ndonjë lidhje në kontratën tuaj nëse kapni Europën?
“Kam edhe dy vite të tjera në kontratën time dhe do të angazhohem deri në fund për të siguruar që Juventusi të rikthehet për të garuar për kampionatin vitin e ardhshëm. Këtë do ta vendosim më 5 qershor sepse do të duhet të planifikojmë një sërë gjërash. të gjitha gjërat që ka pasur këtë vit do të dalim të fortifikuar për vitin e ardhshëm”.

A keni marrë ndonjë siguri për të ardhmen tuaj nga klubi?
Kam edhe dy vite të tjera kontratë me Juventusin dhe do të bëj më të mirën për t’i rikthyer ata në garë për titullin kampion. Nga 5 qershori e në vazhdim do të duhet të planifikohet për sezonin e ardhshëm. Mendoj se mbërritja në Europë në këtë situatë do të ishte një gjë e jashtëzakonshme.”

Si u përpoqët ta bënit skuadrën të thithte goditjen?
“Ajo që do të jetë vitin e ardhshëm nuk dihet sepse nuk e dimë se ku do të luajmë vitin e ardhshëm. Lojtarët janë të përqendruar, u kërkova të nxjerrin energjitë e tyre të fundit. Bëmë një gabim te Empoli pavarësisht se e nisëm mirë, pastaj me golin e parë ishim shumë të brishtë. Serioziteti i një skuadre si ky grup sigurisht që do të na sigurojë që nesër të luajmë një ndeshje të madhe.”

Si është Vllahoviç?
Dy pikëpyetjet nesër janë Vlahoviç dhe Aleks Sandro të cilët nuk ndihen mirë dhe do ti vlerësoj nesër në mëngjes, të tjerët janë të gjithë në dispozicion.

Çfarë i kërkoni tifozëve për nesër dhe çfarë atmosfere prisni?
“Pres të njëjtën atmosferë që na ka shoqëruar gjatë gjithë sezonit, me tifozët që kanë qenë shumë pranë skuadrës. Mund të kemi humbur disa ndeshje por angazhimi nuk ka munguar asnjëherë. Ju siguroj që në këto kushte nuk ka munguar kam qenë e lehtë për t’u luajtur, nuk kam asgjë për t’u thënë djemve, ne mund të kishim fituar më shumë, por mendoj se Juventusi ka një bazë të shkëlqyer për vitin e ardhshëm”.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"