I pamposhtur në 33 ndeshje, Novak Xhokoviç humb kundër tenistit italian në gjysmëfinalen e Australia Open

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Janar 26, 2024 | 8:53

I pamposhtur në 33 ndeshje, Novak Xhokoviç humb kundër tenistit italian në gjysmëfinalen e Australia Open

Xhanik Siner ka mposhtur Novak Xhokoviçin në gjysmëfinalen e Australian Open.

65b1015f53660

Tenisti arriti të fitojë dy setet e para, ndërsa i treti shkoi për serbin. Gjithçka u vendos në setin e katërt ky Siner nuk gaboi dhe arriti të fitonte ndaj Xhokoviçit.

Kjo është një arritje historike për tenistin pasi mposhti Xhokoviçin  i cili kishte 33 ndeshje pa humbur në këtë turne.

Tashmë në finale Xhanik do të përballet me fituesin mes Medvedevit dhe Zverevi.

Rikujtojmë që kur Xhokoviç fitoi për herë të parë Australian Open, Siner ishte vetëm 6 vjeç e gjysmë. Kanë kaluar 16 vite dhe ai ia doli ta mposhte tentistin serb. Tashmë italiani do të mbahet përgjithmonë!

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"