FOTO/ Barazimi historik me Ajaksin në 1970, Presidenti Meta nderon ekipin e 17-Nëntorit

Panorama Sport | Gazeta me e shitur sportive ne vend

Postuar: Shtator 19, 2018 | 19:07

FOTO/ Barazimi historik me Ajaksin në 1970, Presidenti Meta nderon ekipin e 17-Nëntorit

Një nga rezultatet më të mëdha, të arritura ndonjëherë në arenën ndërkombëtare nga një ekip shqiptar, është padyshim edhe ai i 16 shtatorit të vitit 1970. 17 Nëntori priste në Tiranë, kampionët e Holandës, Ajaksin e Amsterdamit, për ndeshjen e Ligës së Kampioneve.

presidence4

Dy gola të Suurbier në minutën e 19` dhe të 58` i jepnin avantazhin Ajaksit të Nekens me shokë, por brohorimat e tifozëve u japin zemër futbollistëve të Tiranës (17 Nëntorit) në atë kohë, të cilët me dy gola të Kazanxhi e Çeços, përkatësisht në minutën e 60` dhe të 85`, i marrin një barazim historik Ajaksit.

presidence3

Me rastin e përvjetorit të 48-të nga ky barazim, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka zhvilluar një ceremoni në ambientet e presidencës, për të nderuar atë ekip që arriti barazimin historik më 16 shtator të 1970. Të ftuar ishin figura të njohura të klubit bardheblu, apo edhe sportit shqiptar, si dhe futbollistët aktual të Tiranës.

42186237_299177440862429_3488443360606158848_n

42109812_308538443262598_2493546759519731712_n

42137727_325788388191894_5423941828195909632_n

42227412_326540824769446_5954474205985636352_n

416672_TS_19-09-18_8375366909_

presidence2

presidence

meta presidence2

meta presidence

Capture

Capture1


www.minuta90.com