Vjen rinovimi i parë te Tirana, qëndron veterani Ilion Lika. “Mesazh” për të rinjtë

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga bota e sportit

Postuar: Korrik 10, 2017 | 9:32


Vjen rinovimi i parë te Tirana, qëndron veterani Ilion Lika. “Mesazh” për të rinjtë

Tirana “blindon” portën. Ilion Lika mbetet zyrtarisht bardheblu dhe në këtë formë jep një “mesazh” për të rinjtë, të cilët pas rënies janë futur në dyshime për të ardhmen. 37-vjeçari ka nënshkruar kontratën e re me klubin, duke ofruar kësisoj besnikëri edhe në Kategorinë e Parë.

Ilion Lika konference

Në fakt, gardiani pati garantuar drejtuesit se nuk kishte në plan të largohej, edhe pse skuadra ra një kategori më poshtë. Sezoni i fundit ishte një dështim i plotë për 24 herë kampionët e vendit, megjithatë portieri dalloi me paraqitjen e tij, duke qenë një nga pikat më të forta. Me pritjet e tij shpeshherë evitoi gola të sigurt, duke qenë edhe lojtari më i mirë i ndeshjes, por i vetëm më shumë se kaq nuk mund të bënte dhe rënia nuk u evitua dot.

Gjithsesi, projekti i ri i klubit po nis ashtu siç duhet. Vetë presidenti Refik Halili deklaroi se do ta ruajë grupin edhe në inferiore për të synuar ngjitjen e shpejtë, ndërsa Ze Maria vendosi si “kusht” që baza e skuadrës europiane të mos ndryshojë.

Pas Ilion Likës, tashmë radha është e kapitenit. Erando Karabeci firmosi një kontratë vetëm për Ligën e Europës dhe pritet që shumë shpejt ai të ulet me klubin që të diskutojë për zgjatjen e marrëveshjes, për të paktën dy vite. Megjithatë, vetëm pasi të diskutohen disa terma kontraktualë mund të vijë zyrtarizmi.

Karabeci e pranoi publikisht se dëshiron që të mbetet bardheblu dhe nëse kjo ndodh, Tirana nuk do të humbasë as eksperiencën e 28-vjeçarit në mesfushë. Nëse në ekip mbetet Asion Daja (që ka kontratë edhe për një tjetër sezon) dhe Ruben Akuah, atëherë llogaritë me mesin e fushës mund të quhen të mbyllura për bardheblutë.

Për të kompletuar kështu boshtin e skuadrës për Kategorinë e Parë duhet vetëm që t’i jepet zgjidhje problemit të kahershëm me goli dhe për këtë ishte vetë Ze Maria që premtoi se do të zgjedhë sulmuesit e duhur. Nëse plani që klubi dhe stafi teknik kanë në letër përmbushet me sukses, atëherë rikthimi në Superiore do të jetë vetëm 26 ndeshje larg.

ADELA MERKO
Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama Sport" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA SPORT: https://www.facebook.com/groups/sportionline/

www.minuta90.com