Zyrtare/ Tiago Mota refuzon rinovimin me Bolonjën, firma me Juventusin mbetet çështje kohe

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 23, 2024 | 13:44

Zyrtare/ Tiago Mota refuzon rinovimin me Bolonjën, firma me Juventusin mbetet çështje kohe

Nëpërmjet faqes së tyre zyrtare, Bolonja njoftoi ndarjen me trajnerin Tiago Mota, siç edhe pritej për shkak se është raportuar shumë herë javët e fundit. Trajneri largohet pasi solli skuadrën e Bolonjës deri në Ligën e Kampionëve, një rezultat historik për këtë ekip.

TIAGO MOTA

Njoftimi i klubit:

“Këtë mëngjes Tiago Mota i komunikoi klubit qëllimin e tij për të mos rinovuar kontratën me Bolonja FC 1909. Duke marrë parasysh vendimin, klubi falënderon trajnerin për punën e jashtëzakonshme të bërë dhe i uron atij fat të mirë për pjesën tjetër të karrierës së tij”.

Deklarata e presidentin Xhoi Saputo:

“Në këto dy vite kam takuar një trajner të përgatitur dhe fitues, i cili i ka dhënë skuadrës një identitet të shkëlqyer loje. Arritja e kualifikimit në Ligën e Kampionëve e shënon atë dhe të gjithë lojtarët në historinë e klubit tonë, do të kisha dashur që ai të qëndronte në Bolonja, por mund ta falënderoj atë dhe stafin e tij për këto sezone të mrekullueshme dhe t’i uroj atij më të mirën.”

Gjithashtu zërat e kalimit të tij te skuadra e Juventusit sa vijnë edhe shtohen. Tani, duket më e arritshme se kurrë, duke qenë se italiani nuk pranoj rinovimin e kontratës, me klubin që e çoi deri në Ligën e Kampioneve. Zyrtarizimi me klubin torinez mund të jetë çështje ditësh ose edhe orësh. Siç raporton edhe gazetari i njohur Fabrizio Romano, palët kanë vetëm të shqyrtojnë disa gjëra formale dhe çdo që do të jetë e kryer, duke e bërë Tiago Motën trajnerin e ardhshëm e ekipi bardhezi.

SONI SALIHI-PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"