VOLEJBOLL FEMRA/ Pogradeci përmbys Vllazninë, Skënderbeu “stërvitet” me Teutën. Ja rezultatet

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Tetor 2, 2023 | 13:00

VOLEJBOLL FEMRA/ Pogradeci përmbys Vllazninë, Skënderbeu “stërvitet” me Teutën. Ja rezultatet

Superliga e volejbollit të femrave ka kompl etuar të shtunën ndeshjet e javës së tretë të kampionatit. Përballja më interesante, ashtu sikurse edhe pritej, ishte ajo ndërmjet Pogradecit dhe Vllaznisë, e zhvilluar në pallatin e sportit “Tamara Nikolla” në Korçë.

skenderbeu volej femra

Skuadra pogradecare, debutuese këtë sezon në elitë, arriti që të marrë një fitore të rëndësishme ndaj një rivali direkt për zonën “play off”.

Liqenoret e drejtuara nga trajnerja Mimoza Shahu triumfuan me rezultatin 3-1 në një ndeshje që zgjati 1 orë e 50 minuta. Një sukses që erdhi me përmbysje, pasi ishte Vllaznia që e nisi më mirë ndeshjen. Shkodranet fituan setin e parë, pas një loje tepër interesante.

Kështu në fraksionin e parë vajzat kuqeblu ishin thuajse gjatë të gjithë kohës përpara, por në fund vendëset reaguan, duke bërë që seti të shkonte në pikët shtesë. Megjithatë Vllaznia u tregua më e saktë në momentet finale, ndërsa Klodeta Zhivani, më e mira për skuadrën shkodrane në këtë takim, fiksoi shifrat 26-28 me pikën e fundit direkt nga shërbimi.

Edhe në setin e dytë fillimisht janë vajzat e Nora Dedës ato që luajnë më mirë, por më pas Pogradeci komandon në çdo aspekt, për ta fituar setin në shifra të thellë 25-15, duke vendosur baraspeshën 1-1.

Të ngjashëm me setin e dytë janë edhe dy setet pasardhëse, me skuadrën liqenore që fiton respektivisht 25-18 dhe 25-16, duke vulosur suksesin e parë në kampionat. Lojtarja MVP e takimit ishte Morgan Bossler, teksa amerikania realizoi një paraqitje të jashtëzakonshme, duke stampuar plot 30 për Pogradecin në këtë ndeshje.

Në sulmin e vendëseve shkëlqeu gjithashtu edhe Nensi Shahu, autore e 14 pikëve. Për Vllazninë pikëshënueset më të mira ishin Klodeta Zhivani (16), Stela Agolli (13) dhe Edna Erkoçi (10).

001

TEUTA-SKËNDERBEU – Ndonëse sipas kalendarit të FSHV-së rezultonte Teuta pritëse në fazën e parë, takimi u zhvillua në pallatin e sportit “Tamara Nikolla” në Korçë, ndërsa vajzat e Orlando Kojës nuk e patën aspak të vështirë të merrnin 3 pikët.

Një takim, të cilin Skënderbeu e ktheu thuajse si një seancë stërvitore për shkak të diferencave të mëdha ndërmjet skuadrave. Kështu në setin e parë durrsaket realizojnë vetëm 5 pikë gjithsej, ndërsa në setin e dytë 10 dhe në të tretin 15.

Pra i gjithë takimi mbyllet në 54 minuta në favor të ekipit korçar, që me këtë sukses i bashkohet Partizanit dhe Tiranës në krye me 9 pikë, por duke u pozicionuar në vend të tretë falë diferencës më të dobët të seteve. Pikëshënuesja më e mirë e ndeshjes ishte lojtarja nga Venezuela, Mariangel Vivas, autore e 14 pikëve për Skënderbeun.

002

Në takimet e tjera të kësaj jave, të zhvilluara më 29 shtator, Partizani dhe Tirana regjistruan fitore të pastra përkatësisht ndaj Barletit dhe Lushnjës.

Për sa i përket javës së katërt në Superligën e volejbollit të femrave të premten do të luhen ndeshjet Vllaznia-Partizani (16:00) dhe Tirana-Barleti (17:00), ndërsa të shtunën Pogradeci-Teuta (13:00) dhe Skënderbeu-Lushnja (17:00).

0023

ARTIN LLESHAJ – PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"