VIDEO/ La portën dhe i shënoi Kombëtares shqiptare U-19, shikoni golin e “gardianit” të Maltës

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Mars 23, 2024 | 12:48

VIDEO/ La portën dhe i shënoi Kombëtares shqiptare U-19, shikoni golin e “gardianit” të Maltës

Kombëtarja U-19 e drejtuar nga Bledi Shkëmbi luajti ndeshjen e dytë në harkun kohor të 3 ditëve ndaj bashkëmoshatarëve të Maltës. Në duelin e datës 20 kuqezinjtë triumfuan me rezultatin 0-1, ndërkohë që mbrëmjen e djeshme barazuan me rezultatin 2-2.

portieri

Ndeshja dëshmoi një kthesë të papritur të ngjarjeve në kohën e lëndimit, me portierin Luka Kamilleri që u shfaq si heroi i Maltës. Në momentet e fundit të lojës, kur skuadra malteze ishte e destinuar për humbje, portieri e ktheu me kokë ndeshjen. Ai la portën e tij, duke iu bashkuar sulmit dhe duke shënuar vetë një gol të fuqishëm. Kur topi i erdhi, Kamilleri lëshoi një goditje të fuqishme në rrjetë, duke barazuar rezultatin me Shqipërinë.

Shqipëria kaloi në epërsi me golin e Frederik Toskut në minutën e 18-të, duke krijuar terrenin për një betejë sfiduese për Maltën. Megjithatë, skuadra e qëndrueshme malteze u rikthye, me Sven Xerrin që barazoi rezultatin me një gol të shënuar në pjesën e dytë.

Teksa ndeshja po hynte në momentet e fundit, tensionet u rritën kur për Shqipërinë u akordua penallti në minutat e fundit të kohës së rregullt. Olsi Myrta gaboi fillimisht, por lojtari shqiptar përfitoi nga rikthimi dhe vuri skuadrën e tij sërish në avantazh.

Megjithatë, Malta shfrytëzoi një mundësi të fundit për të shpëtuar, teksa ishte pikërisht portieri ai që shënoi një gol shumë të bukur.


View this post on Instagram

A post shared by Lovin Malta (@lovinmalta)

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"