VIDEO/ Kroacia “top” përpara Europianit, triumfojnë në miqësoren e luksit kundër Portugalisë

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Qershor 8, 2024 | 22:41

VIDEO/ Kroacia “top” përpara Europianit, triumfojnë në miqësoren e luksit kundër Portugalisë

Kroacia ka arritur të triumfojë në Lisbonë përballë Portugalisë vendase me shifrat përfundimtare 1-2. Takimi ishte thjeshtë miqësor, me qëllim përgatitjen e kombëtareve për në Kampionatin Europian që do të startojë më 14 qershor.

bandicam 2024-06-08 18-47-02-411

Sfidën e zhbllokoi Luka Modriç, ku falë ekzekutimit në mënyrë perfekte të një penalltie arriti të kalonte të tijët në avantazh, rezultat që do ta mbronin gjatë gjithë pjesës së parë. Me të filluar e dyta portugezët kundërpërgjigjen me Diego Zhotën, ku me portën e boshatisur kthen baraspeshën në minutën e 48-të. Golin e fundit, dhe atë që i dha fitoren Kroacisë e shënoi Budimir në minutën e 58-të.

Me këtë fitore, Kroacia i fut “frikën” ekipeve të tjera në Grupin B, ku ndër ta është edhe Kombëtarja shqiptare, sepse mos të harrojmë që Portugalia është një nga pretendentët kryesorë për të fituar Kampionatin Europian, dhe përveç se sot e mundi me rezultat, por edhe me lojë.

REZULTATI LIVE | PORTUGALI-KROACI 1-2

48′ Zhota / 8′ Modriç, 56′ Budimir

GOLI I BUDUMIR 1-2 (VIDEO)

GOLI I MODRIC 0-1 (VIDEO)

GOLI I DIEGO ZHOTAS 1-1 (VIDEO)

FORMACIONET ZYRTARE:

PORTUGALIA (4-3-3): Kosta; Mendes, Inacio, Ruben Dias, Dalot; Vitinja, Palhinha, Fernandes; Zhoao Feliks, Gonçalo Ramos, Bernardo Silva | Trajner: Roberto Martinez

KROACIA (4-1-2-3): Likakoviç, Stanisiç, Sutalo, Pongraçiç; Brozoviç; Modriç, Kovaçiç; Majer, Budimir, Kramariç | Trajner: Zlatko Daliç

bandicam 2024-06-08 17-55-53-438

SONI SALIHI-PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"