VIDEO/ Fitore historike, Mançester Junajtid triumfon në derbi përballë Sitit në finalen e Kupës FA dhe pret biletën për Kupat e Europës

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 25, 2024 | 21:57

VIDEO/ Fitore historike, Mançester Junajtid triumfon në derbi përballë Sitit në finalen e Kupës FA dhe pret biletën për Kupat e Europës

Mançester Junajtid është zyrtarisht fitues i Kupës FA, pasi mundi Mançester Sitin në finale me rezultatin final 2-1.

bandicam 2024-05-25 17-04-16-463

Një ndeshje mjaft e luftuar nga të dyja skuadrat, që pa në fund të buzëqeshnin “djajtë e kuq”, me ekipin e Ten Hag, që shpallen edhe njëherë fitues së kupës FA, që i mungonte që nga viti 2016.

Ishte Gernaço ai i cili zhbllokoi rezultatin në minutën e 30-të të lojës, pas një gabimi të Gvardiol në mbrojtje. Maino do të dyfishonte shifrat 9 minuta më pas. “Qytetarët” do të shënonin vetëm një herë me anë të Dokut, pas një gabimi të portierit Onana, por një gol nuk do të ishte i mfajtueshëm për ekipine Guardiolës që të kthente baraspeshën.

Mançester Junajtid tani pret biletën për në Ligën e Europës pasi ka të drejtën absolute si fitues i Kupës, duke lënë Çelsin jashtë kompeticionit, ndërsa Njukasëllin pa kualifikim në Kupat e Europës.

REZULTATI | MANÇESTER SITI-MANÇESTER JUNAJTID 1-2

30′ Gernaço, 39′ Maino / Doku 86′

GOLI I DOKU 1-2 (VIDEO)

GOLI I MAINO 0-2 (VIDEO)

GOLI I GERNAÇO 0-1 (VIDEO)

FORMACIONET ZYRTARE

Mançester Siti: (4-2-3-1): Ortega; Ake, Gvardiol, Stouns, Uallker; Kovaçiç, Rodri; Foden, De Bryjne, Bernardo Silva; Haland | Trajner: Pep Guardiola

Mançester Junajtid (4-2-2-2): Onana; Uan-Bisaka, Varan, Martinez, Dalot; Maino, Amrabat; Gernaço, Rashford; Mek Tomini, Fernandes | Trajner: Erik Ten Hag

bandicam 2024-05-25 15-19-14-892

SONI SALIHI-PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"