VIDEO/ Duel spektakolar me 6 gola, Dortmundi përmbys Atletikon e Madridit dhe “fluturon” në gjysmëfinalen e Champions-it

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Prill 17, 2024 | 0:12

VIDEO/ Duel spektakolar me 6 gola, Dortmundi përmbys Atletikon e Madridit dhe “fluturon” në gjysmëfinalen e Champions-it

Mbrëmje spektakolare në “Signal Iduna Park”, ku u shënuan plot 6 gola. Borusia e Dortmundit arriti të përmbyste rezultatin e duelit të parë, teksa mposhti Atletikon e Madridit në kthim me rezultatin 4-2, duke u kualifikuar për në raundin gjysmëfinal të Ligës së Kampionëve. 

 

Dortmund-vs-Atletico-Madrid-copy

Spanjollët e Simeones, nuk mundën dot të menaxhonin suksesin 2-1 në duelin e parë në shtëpi, teksa iu dorëzuan verdhezinjve në Gjermani.  

Pjesa e parë e duelit të sotëm përfundoi me rezultatin 2-0, ndërkohë që në fragmentin e dytë të lojës, spanjollët tentuan të reagonin duke vendosur baraspeshën në minutat 49 dhe 64, ndërkohë minutat e mbetura të sfidës folën sërish për Dortmundin që shënoi edhe 2 gola të tjerë me Fulkrug dhe Sabicer duke “vulosur” kualifikimin.  

FT | DORTMUND-ATLETIKO MADRID 4-2

Brandt 34′, Matsen 39′ , Fulkrug 71′, Sabitcer 74’/ Humels 49′ (autogol), Korrea 64′

GOLI I SABITCER 4-2 (VIDEO)

GOLI I FULKRUG 3-2 (VIDEO) 

GOLI I KORREAS 2-2 (VIDEO) 

AUTOGOLI I HUMELS 2-1 (VIDEO)

GOLI I BRANDT 1-0 (VIDEO)

GOLI I MATSEN 2-0 (VIDEO)

FORMACIONET ZYRTARE: 

DORTMUND 4-2-3-1: Kobel; Rerson, Humels, Shloterbek, Matsen; Xhan, Sabitzer; Sanço, Brandt, Adejemi; Fylkryg | Trajner: Edin Terziç

ATLETIKO MADRID 5-3-2: Oblak; Gimenez, Vitzel, Azpilikueta, Molina, Hermoso; De Pol, Koke, Jorente; Morata, Grizman

bandicam 2024-04-16 19-54-25-719

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"