VIDEO/ Dita Europiane e Sportit Shkollor, FSHSSH promovon sportin te fëmijët

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Tetor 15, 2021 | 11:44

VIDEO/ Dita Europiane e Sportit Shkollor, FSHSSH promovon sportin te fëmijët

Muaji tetor ka qenë i ngjeshur me aktivitete për Federatën Shqiptare të Sportit Shkollor, e cila në bashkëpunim të ngushtë me “Hungarian School Sport Federation” dhe “International Sport and Culture Association”, për të pestin vit radhazi ka përfshirë Shqipërinë në Ditën Europiane të Sportit Shkollor.

245279817_555185982259483_1381973672974700298_n

Qëllimi i këtij aktiviteti është për të rritur profilin e edukimit fizik dhe sportit nëpër shkolla. Për të krijuar argëtim dhe kënaqësi për të rinjtë përmes aktivitetit fizik, veçanërisht pas periudhës joaktive gjatë pandemisë.

245628023_3745804725523071_3058798329344837211_n

Për të promovuar shëndet dhe mirëqenie përgjatë gjithë jetës, si dhe për të inkurajuar përfshirjen sociale dhe zhvillimin sociale midis nxënësve. Kështu, personalitete të sportit shqiptar, si legjenda e basketbollit Gazmend Çaçi, trajneri i mirënjohur i volejbollit Arben Sako dhe ish-kampioni i madh i atletikës shqiptare Rauf Dimraj që është edhe president i FSHSSH-së, kanë qenë pranë fëmijëve për të diskutuar me ta mbi rëndësinë e aktivitetit fizik në shkollë me sport dhe lojë.

245532870_1030120894502191_9218128502131102805_n

Pjesë e këtij projekti ishin shkolla “Jeronim de Rada”, ajo speciale “Luigj Gurakuqi”, shtëpia e fëmijës “Zyber Hallulli” dhe kopshti “Kësulëkuqja”.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"