“Uzuni i rrezikshëm, Kumbulla e ardhmja e futbollit tonë”/ Dobi: Polonia është e irrituar, kuqezinjtë do ta kenë të vështirë…

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Mars 27, 2023 | 17:15

“Uzuni i rrezikshëm, Kumbulla e ardhmja e futbollit tonë”/ Dobi: Polonia është e irrituar, kuqezinjtë do ta kenë të vështirë…

Polonia dhe Shqipëria do të përballen në orën 20:45 në ndeshjen e vlefshme për kualifikueset e Euro 2024. Në prag të kësaj sfide ish trajneri i Kukësit Enkeleid Dobi ka dhënë një intervistë për “TVPSPORT.PL”.dobi

Çfarë ndeshje prisni në Varshavë?

Edhe pse kombëtarja juaj pësoi një disfatë të trishtë ndaj Çekisë, ajo është favoritja e kësaj ndeshjeje. Askush nuk do ta kishte menduar se çekët do t’ju befasonin në një mënyrë të tillë, por kjo është bukuria e futbollit. Edhe trajneri Fernando Santos, i cili ka shumë eksperiencë, nuk e ka përjetuar kurrë një gjë të tillë në karrierën e tij. Gjithsesi, besoj se ka qenë një aksident në punë. Ndeshja në kryeqytetin e Çekisë nuk ju ka dalë fare. Në Varshavë nuk pres një skenar të ngjashëm, ndonëse sigurisht që po llogaris në një surprizë. Do ta konsideroja barazim.

Pas turpit tonë, oreksi për një rezultat të mirë te shqiptarët është edhe më i madh?

Pritjet për ekipin tuaj, veçanërisht tani nën trajnerin Santos, janë shumë të larta. Ne shqiptarët kemi shumë respekt për ju. Polonia është ende favoritja e këtij grupi. Ju lutemi mbani mend se Argjentina humbi nga Arabia Saudite në Kupën e Botës, dhe më pas fitoi të gjithë turneun. Prandaj, tifozët polakë nuk duhet të mërziten. Ju keni një ekip të mirë që do të tregojë vlerën e tij. Shpresoj që kjo të mos ndodhë në takimin e radhës. Për ne do të ishte një sukses që të ndaheshin pikët. Nëse shqiptarët mendojnë se do të jetë një lojë më e lehtë, e kanë shumë gabim. Do të jetë një detyrë edhe më e vështirë sesa pritej. Polakët do jenë edhe më të vendosur dhe të irrituar. Prandaj, bashkatdhetarët e mi duhet t’i qasen garës me përqendrim dhe vëmendje të madhe. Polonia do të dëshirojë të rifitojë besimin e tifozëve të saj me çdo kusht. E kuptoj që nuk mund të përballosh një performancë tjetër katastrofike, veçanërisht pasi luan në PGE Narodowy. Ne, nga ana tjetër, kemi nevojë për disiplinë dhe një organizim më të mirë se zakonisht të lojës. Ne duhet të ngrihemi në krye.

Cilat janë pritshmëritë për përzgjedhësin e ri?

Kur bëhet fjalë për ndeshjen kundër Polonisë, qasja është që ne mundemi dhe ju duhet. Sa i përket të gjithë projektit, besoj se Silvinjo do të ketë një mundësi reale pune. Do t’i jepet kohë për të punuar me qetësi. Trajneri Silvinjo do të debutojë në Varshavë në takimin me polakët. Duke parë grupin tonë, është e vështirë të gjesh një zonë më të kërkuar për të filluar punën. Ashtu si ju, askush nuk e di se çfarë të presë. Santos befasoi me disa gjëra, ndoshta do të jetë e ngjashme me Silvinjon. Dëgjoj shumë mendime lajkatare për të, por në fund janë rezultatet që do ta verifikojnë punën e tij.

U habitët që dikush si trajneri Silvinjo mori kombëtaren shqiptare. Një trajner i ri në zhvillim, por tashmë me rezultate të mira. Ishte surprizë për ju që ai vendosi të punonte me stafin tuaj?

Ai është një njeri që do të thotë shumë në futbollin botëror. Ai ka arritur shumë si lojtar. Veç kësaj, tregon se nëse e ka marrë punën me Shqipërinë, duhet të shohë potencialin tek lojtarët tanë. Kemi bërë progres vitet e fundit dhe bota e futbollit e njeh këtë. Dy vjet më parë bëmë një lojë të mirë kundër jush, por humbëm 4-1. Tani le të shohim se si dukemi në sfondin tuaj. Sigurisht që nuk është rasti që trajneri Silvinjo i cili sapo ka nisur mandatin, të verifikohet menjëherë pas këtij takimi. Dua të them më shumë se çfarë progresi kanë bërë lojtarët tanë sot.

Kujt duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë polakëve?

Së pari ju rekomandoj të keni parasysh Myrto Uzunin. Edhe pse luan në kategorinë e dytë spanjolle, këtë sezon ka shënuar 20 gola. Ai është në krye të formës së tij dhe mund të jetë shumë i rrezikshëm për mbrojtësit tuaj. Ashtu si Robert Levandovski. Duke marrë parasysh vetë ligën, Uzuni shënoi më shumë se polaku.

Shqiptarët kanë në radhët e tyre lojtarë nga top klubet italiane. Përfaqësimi juaj duket të nënvlerësohet ndonjëherë?

Do të pajtohem. Elseid Hysaj prej vitesh luan në Serie A në nivelin më të lartë. Aktualisht është mbrojtësi kryesor i Lacios. Një tjetër klub në Romë performon Marash Kumbulla. AS Roma investoi shumë para për të. Ky djalë është e ardhmja e futbollit tonë. Është po aq i talentuar edhe Kristjan Asllani nga Interi. Kemi një brez vërtet të talentuar. Nuk kemi për çfarë të kemi turp, sepse nuk kemi pasur kurrë lojtarë në klube të tilla. Unë jam i mendimit se Silvinjo duhet të luftojë realisht për vendin e dytë në grupin tonë.

A është kjo ajo që synonte Silvinjo?

Është e vështirë të konkurrosh me Poloninë apo Republikën Çeke, por ai pritet të jetë në gjendje ta çojë skuadrën në një nivel tjetër. Ai mori përvojë me Tite për kombëtaren braziliane dhe me Roberto Mançinin gjatë kohës së tij në Inter. E vlerësojmë faktin që një person i tillë punon në Shqipëri, por presim rezultate. Nuk mjafton vetëm të jesh me ne. Presim që të luftojmë për ngritje deri në fund të kualifikueseve.

Do ta ndiqni ndeshjen mes Polonisë dhe Shqipërisë në stadiumin kombëtar?

Sigurisht! Nuk mund ta humbas një mundësi të tillë. Erdha në Varshavë të dielën për të shkuar në një ndeshje në PGE Narodowy. Unë jetoj çdo ditë në Lubin dhe prej kohësh e kam në zemër Poloninë.

Si e parashikoni rezultatin?

Do të isha i lumtur me një rezultat 0-0 ose 1-1. Unë jetoj prej kohësh në Poloni dhe jam i lidhur me vendin tuaj, por shpresoj që të gjithë të më kuptojnë. Unë jam shqiptar dhe dua më të mirën për vendin tim. Dua që kombëtarja të vazhdojë të rritet dhe që kjo të ndodhë ne duhet të jemi në gjendje të konkurrojmë me ju si të barabartë.

PANORAMASPORT

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"