Tuhel prezantohet te Bajerni: Nuk u kam bërë presion për firmën dhe nuk do të flas me Nagelsman

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Mars 25, 2023 | 14:09

Tuhel prezantohet te Bajerni: Nuk u kam bërë presion për firmën dhe nuk do të flas me Nagelsman

Tomas Tuhel është prezantuar sot si trajneri i ri i Bajern Mynih. Tekniku mori vendin e Julian Nagelsman të shkarkuar po këtë mesjavë nga bavarezët të cilët ishin të pakënaqur me mënyrën se si tekniku po drejtonte skuadrën ndonëse ajo është në garë për të gjithë trofetë në këtë edicion.

tuhel kahn salihamixhic

“Është një nder dhe një dallim të afrohesh nga Bajern. Kur nënshkruan një kontratë, është një nder i madh. Kur punon jashtë vendit për një periudhë kohë, bëhesh edhe më i vetëdijshëm për rëndësinë e Bajernit. ADN-ja e klubit ka të bëjë me përkushtimin. Bajerni ka të bëjë me fitoren, gjithashtu me mënyrën e të fituarit. Skuadra është një nga më të talentuarat dhe më të mira në Evropë. Mezi pres të punoj me këtë skuadër. Mund të jesh pretendent për çdo trofe me këta lojtarë. Është gjithashtu një angazhim i madh. Në fund, është gjithashtu një dëshirë personale të punoj pranë familjes time Kishte shumë arsye për të pranuar shpejt”, tha Nagelsman fillimisht para gazetarëve.

Ai më pas u ngacmua për ofertat e tjera që kishte në këtë periudhë, pasi kishte vazhdimisht spekulime për kontakte me Totenhemin dhe Real Maridin, teksa theksoi se nuk i kishte bërë presion Bajernit që të firmosnin shpejt me të.

“Kjo nuk është mënyra e negociatave dhe komunikimit. Nuk më përshtatet mua dhe menaxhimit tim. Koha ishte befasuese, nuk e prisja dhe nuk kishte asnjë kontakt paraprakisht. Mendoja se do të vazhdoja karrierën time jashtë vendit. Biseda e parë ishte të martën në mbrëmje. Madhësia e sfidës më pas ktheu peshoren – doja të bëja atë. Unë kam qenë në kontakt shumë të ngushtë me Bajernin një herë. Në atë kohë, nuk mund të prisja. Nuk do të ishte kurrë e përshtatshme të vihej nën presion dikush. Kjo ndodhi shumë shpejt, është një zgjidhje e mirë për mua”, tha tekniku i cili më pas shtoi se nuk d të kontaktonte Nagelsman.

“Duhet të punojmë duke u nisur nga ajo që Julian ka krijuar me ekipin, që të kemi shanse për të fituar trofeun në të tre garat. Ka rreziqe, sigurisht. Por ne e duam presionin dhe stresin. Dashuria ime për këtë lojë është shumë më e madhe se çdo shqetësim. Bëhet fjalë për një qasje me besim ndaj detyrës që kemi përpara, ne duam të jemi pretendentë për të tre trofetë.

Unë mund të kuptoj se është shumë përulëse për Julian. Por nuk është përgjegjësia ime, kështu që po e lejoj veten të nis këtë punë me entuziazëm dhe energji. Nuk do të flas drejtpërdrejt me Julian sepse dua të përballoj këtë detyrë me mendje të hapur”, theksoi trajneri i ri i Bajernit.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"