Supersfida me Gjermaninë, flet Sauthgejt: Jam trajneri i duhur i Anglisë për Botërorin e Katarit!

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Shtator 26, 2022 | 11:11

Supersfida me Gjermaninë, flet Sauthgejt: Jam trajneri i duhur i Anglisë për Botërorin e Katarit!

Garet Sauthgejt është i ndërgjegjshëm se është në presion, por thotë se është i bindur se ai është njeriu i duhur për të udhëhequr kombëtaren e Anglisë në Botërorin e Katarit. Pasi arritën në gjysmëfinalet e turneut të katër viteve më parë në Rusi, ndërsa në Europianin e fundit shkuan në finale, “Tre Luanët” mbeten një nga favoritet për të triumfuar në Katar këtë dimër.

SAUTHGEJT 1

Por gjërat nuk kanë shkuar mirë këto muajt e fundit, ku ata ranë në Ligën B të Ligës së Kombeve përpara se të luhet ndeshja e fundit e grupit kundër Gjermanisë sot në “Wembley”.

Sauthgejt u vërshëllye nga disa prej tifozëve në “San Siro” pas humbjes 1- 0 me Italinë të premten, e cila ishte ndeshja e pestë pa fitore. Kjo ka rritur presionin mbi ishullorët, të cilët do ta nisin Botërorin në 21 nëntor në ndeshjen kundër Iranit.

“Shikoni, unë mendoj se situata aktuale është kjo që është dhe unë duhet ta pranoj atë”, tha trajneri përpara duelit me Gjermaninë.

“Unë mendoj se jam njeriu i duhur për ta dërguar skuadrën në turne. Mendoj se kjo është mënyra më e sigurt, padyshim. Nuk mendoj se loja kundër Italisë ishte shumë e dobët.

E di që do të tallen me ne për shkak të serisë së humbjeve. Por mua më duhet ta ndaj verën dhe rrethanat e këtyre muajve nga kjo ndeshje”. I pyetur nëse ai ka besim se Anglia do të ketë kthyer faqe kur të afrojë Botërori, Sauthgejt u përgjigj:

“Po, padyshim. Ne po luajmë dhe kemi luajtur kundër disa prej skuadrave të nivelit më të lartë dhe do të përmirësohemi nga kjo. Dhe në veçanti do të kenë fituar lojtarët e rinj që duhet të kenë mësuar shumë prej tyre. E dimë që duhet të përmirësohemi”.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"