Statistikat Real-Bajern/ Kjo është vërtet një klasike europiane

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 8, 2024 | 20:33

Statistikat Real-Bajern/ Kjo është vërtet një klasike europiane

– Mes dy skuadrave, ato kanë luajtur gjithsej 52 gjysmëfinale në Ligën e Kampioneve dhe janë ato që kanë arritur më shumë në këtë fazë në formatin e Champions League.

GNE6Bv-WoAEpuCn

– Kjo është hera e tetë që dy skuadrat takohen në gjysmëfinale të Ligës së Kampioneve, me katër fitore për Bajernin dhe tri për Madridin.

– Reali i Madridit është përballur me dy klube të tjera gjermane në këtë edicion në Champions, me Unionin Berlinin në fazën në grupe (një fitore dhe një barazim) dhe me Lajpcigun në 1/8 e finaleve (1 fitore dhe 1 barazim);

– Rekordi i Madridit në ndeshjet me dy ndeshje kundër klubeve gjermane në garat e UEFA-s tani është 19 fitore dhe tetë humbje.

– Reali i Madridit është kualifikuar në katër nga gjashtë gjysmëfinalet e fundit, pasi u mund në pesë nga gjashtë gjysmëfinalet e mëparshme.

– Reali i Madridit është në gjysmëfinalen e tij të 17-të të Ligës së Kampionëve, një rekord, katër më shumë se Bajerni dhe duke lënë pas Barcelonën, e cila ka 12;

– Ançeloti është përballur tetë herë me Bajernin si trajner dhe nuk ka humbur kurrë: gjashtë me Milanin (katër fitore dhe dy barazime) dhe dy me Madridin (dy fitore).

– Ançeloti dhe Tuhel janë përballur dhjetë herë me njëri-tjetrin, me një bilanc prej katër fitoresh për Ançelotin dhe tri për Tuhel. Në Champions, rekordi është një fitore dhe tri barazime.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"