Statistikat fantastike të Mario Mitajt/ Askush si talenti shqiptar në elitën e futbollit rus

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Dhjetor 5, 2023 | 23:57

Statistikat fantastike të Mario Mitajt/ Askush si talenti shqiptar në elitën e futbollit rus

Mario Mitaj po kalon një moment të artë në karrierën e tij. Jo vetëm protagonist me Kombëtare, djaloshi 20-vjeçar po zhvillon paraqitje fantastike edhe me klubin e Lokomotivës së Moskës në elitën e futbollit rus dhe këtë e faktojnë statistikat.  

MITAJ

Mitaj është i pari në saktësinë e pasimeve me 91.72% saktësi, i pari në duelet ofensive me 10,9 për ndeshje si dhe i 3-ti në rikuperimin e topave me 11.09 për ndeshje mesatarisht. 

Statistika të jashtëzakonshme, këto që jo vetëm shpërblejnë Lokomotivën që pagoi 3 milionë euro për shërbimet e shqiptarit te AEK, por edhe e bëjnë Mitajn një emër të nxehtë në merkato. 

Këtë sezon Mitaj është aktivizuar 11 ndeshje me skuadrën e Lokomotivës, duke dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm në ecurinë pozitive të skuadrës ruse. Vlen të theksohet fakti se në ndeshjet e fundit, shqiptari është pozicionuar në rolin e mesfushorit, duke u përshtatur mjaft mirë.  

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"