STATISTIKA/ Milan-Fiorentina, kuqezinjtë për fitore pas 2 muajsh

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 25, 2023 | 16:41

STATISTIKA/ Milan-Fiorentina, kuqezinjtë për fitore pas 2 muajsh

 

– Milan fitoi 2-1 në ndeshjen e fundit të Serie A kundër Fiorentinës dhe mund të ruajë ritmin e tri fitoreve radhazi kundër së njëjtës skuadër në kompeticion për herë të parë që nga viti 2016. – Skuadra vjollcë ka humbur vetëm një nga 12 ndeshjet e fundit të Serisë A të luajtura kundër Milanit në fazën e parë (-21 në 2022) – gjashtë fitore plotësojnë serinë për vjollcët (përfshirë 4-3 e dy viteve më parë, përsëri në nëntor) dhe 4 barazime .

MILAN, ITALY - NOVEMBER 13: Fikayo Tomori of AC Milan celebrates his team-mates goal during the Serie A match between AC Milan and ACF Fiorentina at Stadio Giuseppe Meazza on November 13, 2022 in Milan, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

MILAN, ITALY – NOVEMBER 13: Fikayo Tomori of AC Milan celebrates his team-mates goal during the Serie A match between AC Milan and ACF Fiorentina at Stadio Giuseppe Meazza on November 13, 2022 in Milan, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

– Milani dhe Fiorentina kanë barazuar vetëm një nga 15 ndeshjet e fundit të Serisë A në “San Siro” (1-1 nënshkruar nga de Jong dhe Iliçiç në tetor 2014). 8 fitore të kuqezinjve dhe 5 të toskanëve plotësojnë tablonë.

– “Djalli” ka shënuar mesatarisht 1.3 gola në 10 ndeshjet e fundit të kampionatit në shtëpi. Kuqezinjtë kanë mbajtur portën e pastër në 40 për qind të sfidave të këtij grupi ndeshjesh. – Fiorentina është e pamposhtur në tri ndeshje jashtë Serisë A dhe mund të arrijë katër radhazi për herë të parë në drejtimin e Vinçenco Italianos.

– Ndërmjet viteve 2017 dhe 2019 Stefano Pioli ishte në 69 ndeshje trajner në stolin e Fiorentinës në Serinë A, duke regjistruar 24 fitore, 24 barazime dhe 21 humbje.

– Rafael Leao, që sot mungon për arsye dëmtimi, ka shënuar 3 gola në katër ndeshje të Serisë A kundër Fiorentinës, që të dyja erdhën pikërisht në “San Siro”. Një nga këta gola, i datës 29 shtator 2019, ishte i pari i tij në kompeticion.

– Katër nga gjashtë golat e fundit të pësuar nga Fiorentina kanë ardhur në 20 minutat e fundit të takimeve.

– Ajo e orës 20:45 do të jetë përballja mes skuadrës që ka pësuar më shumë gola nga zhvillimet e goditjeve të këndit në këtë edicion të Serisë A dhe asaj që ka pësuar më pak.

– 255 realizime, me një mesatare prej 1.6 golash për ndeshje. Fiorentina është skuadra italiane, ndaj së cilës “Djalli” ka shënuar numrin më të madh të golave në Serinë A.

– Për kuqezinjtë vetëm 2 pikë në 4 ndeshje kampionat A me fitoren e fundit në kampionat që daton në ndeshjen jashtë fushe në Gjenovë më 7 tetor. Për sa i përket ecurisë së deritanishme të Fiorentinës, në 4 ndeshjet e fundit të luajtura në kampionat, djemtë e Italianos kanë fituar vetëm një herë, ndaj Bolonjës, por kanë grumbulluar tri humbje radhazi ndaj Empolit, Lacios dhe Juventusit. Në fakt, ecuria e toskanëve në ndeshjet jashtë fushe nuk është pozitive, me vetëm 3 fitore (Xhenova, Udineze dhe Napoli) nga 12 ndeshje të luajtura deri më tani.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"