Skandal/ Sulmuesi akuzohet për përdhunim, klubi francez i del në mbrojtje

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Shkurt 1, 2024 | 14:09

Skandal/ Sulmuesi akuzohet për përdhunim, klubi francez i del në mbrojtje

Sulmuesi i klubit francez, Stade de Reims, Junja Itos është akuzuar se ka përdhunuar 2 femra një Japoni.

OptaJean on X: "3 - Junya Ito (Reims) is only the third Japanese player ever to score a goal in Ligue 1, after Daisuke Matsui (17) and Hiroki Sakai (1). Samurai. #SDROL @

“Kur u zgjova, zoti Ito ishte mbi mua. Dhoma ishte e errët, por unë mund të shihja fytyrën e tij pikërisht përballë meje. E mbaj mend qartë skenën”, ka deklaruar një nga viktimat.

Sipas shtypit japonez, Ito nuk do të ishte i vetmi futbollist i përfshirë në këtë aferë, ndërsa futbollisti ka deklaruar se ka qenë një marrëdhënie konsensuale.

Pas këtij skandali, Reims ka publikuar një deklaratë zyrtare.

“Stade de Reims ka marrë parasysh deklaratat e lëshuara nga mediat japoneze këtë të mërkurë në lidhje me Junja Ito, i cili ka paraqitur një ankesë për shpifje. Cilësitë njerëzore dhe sjellja e sulmuesit japonez nuk janë vënë kurrë në pikëpyetje nga klubi. Presim me padurim një hetim gjyqësor që konfirmon deklaratat e mediave, Stade de Reims nuk ka informacione që mbështesin, në një kuptim apo në një tjetër, hetimin e kryer nga autoritetet e Osakës. Ngjarjet e raportuara ndodhën gjatë një ndalese ndërkombëtare. Stade de Reims shpreh solidaritet të plotë me lojtarin i tij dhe për këtë arsye pret elemente konkrete që hedhin dritë mbi faktet e diskutueshme. Megjithatë, ai nuk mund të injorojë një çështje kaq të rëndësishme dhe nuk dëshiron të heshtë. Klubi rithekson angazhimin e tij për luftën kundër të gjitha formave të dhunës ndaj grave, të kryera prej disa sezonesh në bashkëpunim me Lega Calcio Professionisti dhe njofton se tashmë po punon për një operacion të ri sensibilizues”.


PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"