Skadon zyrtarisht afati, Interi nuk është më në pronësinë e kinezëve. Ja çfarë do të ndodhë nesër

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Maj 21, 2024 | 20:41

Skadon zyrtarisht afati, Interi nuk është më në pronësinë e kinezëve. Ja çfarë do të ndodhë nesër

Klubi i Interit, që nga dita e mërkurë nuk është më në pronësinë e grupit kinez “Sunning”. Afati i fundit për të shlyer borxhin ndaj fondit Oaktree ishte sot dhe me mospagesën e këtij detyrimi dhe interesave, tashmë janë amerikanët ata që marrin kontrollin e klubit zikaltër.

zhang

Interi kishte kohë deri në orën 20:00 për të shlyer borxhin që kishte marrë nga ky fond, një shifër prej 275 milionë eurosh plus interesa. Por pagesa nuk është bërë dhe Oaktree nuk ka pranuar garanci të tjera. Kështu, me mbylljen e orarit zyrtar, kinezët praktikisht humbasin çdo lloj fuqie kontrolli mbi klubin.

Gjatë ditës së nesërme pritet lajmërimi zyrtar nga Oaktree për marrjen në kontroll të klubit, duke vendosur në zbatim klauzolat e kontratave, teksa do të caktohen edhe afatet për të ndërtuar bordin e ri drejtues. Kështu, merr fund epoka kineze e Interit, e nisur në 6 qershorin 2016 dhe që mbaron në 21 majin 2024.

Stiven Zhang ka premtuar se do të luftojë në rrugë ligjore për të mbajtur kontrollin e klubit, por në Itali e bëjnë fakt të kryer ndryshimin e pronësisë nga dita e nesërme, duke i dhënë fund një cikli prej thuajse 8 vitesh ku nën drejtimin e kinezëve Interi fitoi 2 tituj kampion, 2 Kupa Italia dhe 2 Superkupa.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"