Shqipëria U-19/ Kualifikueset e “Euro 2023/24”, trajneri Ervin Bulku shpall listën me 21 futbollistë

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Nëntor 10, 2023 | 15:48

Shqipëria U-19/ Kualifikueset e “Euro 2023/24”, trajneri Ervin Bulku shpall listën me 21 futbollistë

Shqipëria U-19 është gati për kualifikueset e “Euro 2023/24” dhe trajneri Ervin Bulku ka shpallur edhe listën me 21 futbollistë që do të ketë në dispozicion.

shqiperi-U19-azerbajxhan3-1

Tekniku kuqezi ka përzgjedhur 10 futbollistë nga ekipet shqiptare, ndërsa pjesa tjetër vijnë nga jashtë vendit, kryesisht nga Italia.

Kombëtarja U-19 do të grumbullohet prej ditës së shtunë dhe do të përgatitet për ndeshjet e grupit 13, ku bëjnë pjesë edhe Irlanda, Belgjika dhe Sllovenia. Ndeshjet zhvillohen në vendin tonë më 15, 18 dhe 21 nëntor, prej orës 14:00 sipas kalendarit të mëposhtëm:

Irlandë – Shqipëri                                             15.11.2023, ora 14:00
Belgjikë – Shqipëri                                           18.11.2023, ora 14:00
Shqipëri-Slloveni                                              21.11.2023. ora 14:00

Në bazë të rregullores së UEFA-s, dy skuadrat e renditura në vendin e parë të çdo grupi do të avancojnë në “Elite Round”, së bashku me skuadrën e tretë më të mirë në të gjitha grupet në këto kualifikuese. Faza finale e Europianit të moshës U-19 do të zhvillohet në Irlandën e Veriut në verën e vitit 2024.

Më poshtë lista e 21 futbollistëve të përzgjedhur nga stafi teknik i Kombëtares U-19 për kualifikueset e “Euro 2023/24” për 19-vjeçarët:

3PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"