SHORTI I LIGËS SË EUROPËS/ Ekipi i Xhixhës me “fat”, Roma “peshkon” skuadra të lehta. Njihuni me përballjet në grupe

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Shtator 1, 2023 | 13:39

SHORTI I LIGËS SË EUROPËS/ Ekipi i Xhixhës me “fat”, Roma “peshkon” skuadra të lehta. Njihuni me përballjet në grupe

UEFA zhvilloi sot në sallën “Grimaldi Forum” në Monako ceremoninë e hedhjes së shortit të fazës në grupe të Ligës së Europës për këtë edicion i cili kulmon me finalen në Dublin.

fdgfghj

Tanimë dihen të 32 skuadrat pjesëmarrëse dhe shorti ka përcaktuar edhe ndarjet në grupe, që tregojnnë rrugëtimin fillestar drejt finales së 22 majit.

Shorti ka pothuajse ka qenë i balancuar teksa ka shmangur përballjet e forta që në këtë fazë. Roma e Marash Kumbullës ka peshkuar skuadra jo të forta sic është Slavia Pragë apo Tiraspol.

Nga ana tjetër Karabaku i Xhixhës do të përballet me Leverkusen ndërsa dy ekipet e tjera janë më të lehta. Vijareali ka peshkuar Panathinaikos, Makaiba Haifa dhe Ren.

SHORTI

GRUPI A: Uest Hem, Olimpiakos, Frajburg, Baçka Topola (TSC)

GRUPI B: Ajaks, Olimpik Marsejë, Brajton, AEK Athinë

GRUPI C: Rejnxhërs, Real Betis, Sparta Pragë, Aris Limasol

GRUPI D: Atalanta, Sporting CP, Shturm Grac, Rakov

GRUPI E: Liverpul, LASK, Union SG, Tuluzë

GRUPI F: Vijareal, Ren, Makabi Haifa, Panathinaikos

GRUPI G: Roma, Slavia Pragë, Sherif Tiraspol, Servet

GRUPI H: Leverkusen, Karabak, Molde, Haken

DFGHG

NDARJA NË VAZO

VAZO 1
Uest Hem, Liverpul, Roma, Ajaks, Vijareal, Bajer Leverkusen, Atalanta, Rejnxhërs

VAZO 2
Sporting Lisbonë, Slavia Pragë, Ren, Olimpiakos, Betis, LASK, Olimpik Marsejë, Karabak

VAZO 3
Molde, Brajton, Sherif Tiraspol, USG, Frajburg, Sparta Pragë, Makabi Haifa, Shturm Grac

VAZO 4
Tuluzë, AEK Athinë, TSC, Servet, Panathinaikos, Rakov, Aris Limasol, Haken

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"