Rrëfimi special i Andrea Pirlos: Aventura ime me Milanin nuk mbaroi ashtu siç e ëndërroja! Juventusi, ishte një hakmarrje për mua

Panorama Sport | Lajmet e fundit nga sporti

Postuar: Dhjetor 6, 2023 | 13:14

Rrëfimi special i Andrea Pirlos: Aventura ime me Milanin nuk mbaroi ashtu siç e ëndërroja! Juventusi, ishte një hakmarrje për mua

Ish-mesfushori i Milanit dhe Juventusit, Andrea Pirlo ka dhënë një intervistë të gjatë për Radio TV Serie A kur është ndalur pikërisht në kohën kur ka luajtur për dy nga ekipet më me histori në futbollin italian.Pirlo.Juve.2020.21.stretto.750x450

Periudha në Milano

“Me Milanin fitova gjithçka, por fitorja më e mirë ishte Liga e parë e Kampioneve. Pothuajse të gjithë ishim në përvojën tonë të parë dhe prisnim të arrinim këtë objektiv që në fillim të sezonit, pas një fitoreje gjysmëfinale kundër Interit. Me kalimin e viteve kam pasur mundësinë të përjetoj emocione të mrekullueshme edhe falë bashkëlojtarëve të mi që e kanë bërë të bukur çdo moment. Aventura ime me Milanin nuk mbaroi ashtu siç e ëndërroja, shpresoja se mund të qëndroja dhe të isha akoma i dobishëm. Kur kuptova se nuk shihesha më si një lojtar i rëndësishëm, nuk hezitova të ndërroja ekip. Në atë kohë ekzistonte një politikë sipas së cilës atyre mbi 30 vjeç u ofrohej vetëm një kontratë njëvjeçare. Isha ende i ri dhe në pamundësi për të gjetur një marrëveshje, shkova në një drejtim tjetër”.

Periudha në Juventus

“Kjo ishte një hakmarrje për mua. Kisha një dëshirë të madhe t’u tregoja të gjithëve se isha ende një lojtar i fortë dhe i aftë për të luajtur në një nivel të lartë dhe me Juven fitova 4 kampionate dhe arritëm në një finale të Championsit. Udhëtimi që na çoi në fitimin e kampionatit të parë pa humbje. Unë kam një marrëdhënie shumë të mirë me Konten, ai ishte i pari që filloi të më bënte të analizoja situatat në fushë, mendoja pothuajse si një trajner. Ai ishte një mësues i madh në fushë dhe në futboll. Në mënyrën se si i menaxhoj disa situata dhe seancat stërvitore të djemve të mi, marr shembull nga ai”.

Parantezë Real Madrid

“Ishte periudha Calciopoli, sapo kishim fituar Kupën e Botës dhe nuk ishte e qartë se si do të rifillonte Seria A. Unë kisha nënshkruar tashmë kontratën me Real Madridin kur në ditën e parë të kampit stërvitor me Milanin na thanë se do të rifillonim nga Seria A me një penallti, kështu që në marrëveshje me agjentin tim dhe Galianin firmosa me Milanin. Gjatë trofeut Gamper u thirra nga Guardiola në zyrën e tij sepse më donte te Barcelona, ​​ndërkohë që po merrte formë edhe ideja dhe mundësia e ardhjes së Ibra në Milano. Në fund erdhi Ibra dhe unë qëndrova atje”.

Kupa e Botës 2006

“Lipi më zgjodhi mua si i pari që goditi penalltinë në finale. Nuk ishte një shëtitje në park sepse kishte shumë tension, por nuk u mendova shumë dhe shkelmova”, tha Pirlo.

PANORAMASPORT.AL

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"